W myśl art. 95 k.s.h. odpowiedzialność partnera w ramach wykonywanego wolnego zawodu sprowadza się jedynie do zobowiązań będących następstwem jego własnych błędów (a nie innych partnerów) – czyli np. adwokata za poprowadzenie danej sprawy czy lekarza za nieprawidłowo przeprowadzoną operację. Partner odpowie też za zobowiązania wynikające z działalności osób, które podlegają jego kierownictwu, a są zatrudnione w spółce na umowę o pracę lub w ramach innego stosunku prawnego (np. zlecenia czy umowy o dzieło). Jeśli jednak błąd popełnią osoby wprawdzie w spółce zatrudnione, ale podlegające kierownictwu innego partnera, odpowiadał już nie będzie.
W odniesieniu do zobowiązań pozostających w związku z wykonywanym przez partnera wolnym zawodem wierzyciel nie może prowadzić egzekucji z majątku osobistego pozostałych partnerów. W każdym zatem przypadku konieczne będzie ustalenie związku przyczynowego pomiędzy działalnością danego partnera a powstałą szkodą, a także związku funkcjonalnego.
Partnerzy ponoszą również odpowiedzialność za zobowiązania powstałe w związku z funkcjonowaniem spółki, czyli np. za zapłatę czynszu najmu za lokal, w którym znajduje się siedziba spółki itp. Odpowiadają ponadto za zobowiązania pozostałych partnerów, ale takie, które nie są związane z wykonywaniem przez nich wolnego zawodu, lecz zostały zaciągnięte w ramach działalności spółki. Wszyscy partnerzy będą również odpowiadali osobiście całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i pozostałymi partnerami za zobowiązania podatkowe.
Partner ponosi zatem odpowiedzialność za następstwa własnych działań i zaniechań oraz podległego mu personelu oraz – dodatkowo – solidarną odpowiedzialność za spółkę i pozostałymi partnerami za zobowiązania samej spółki.
Wierzyciel, dochodząc przysługujących mu należności, będzie zatem musiał zachować określoną kolejność. To dlatego że w przypadku spółki partnerskiej obowiązuje ta sama, co w spółce jawnej, zasada. A to oznacza, że aby mógł prowadzić egzekucję z majątków osobistych partnerów, konieczna będzie bezskuteczność egzekucji z majątku spółki.
Zasada subsydiarności znajdzie zastosowanie do wszystkich zobowiązań zaciągniętych w ramach prowadzonej w spółce działalności, również tej, która polega na wykonywaniu wolnego zawodu. W tym ostatnim wypadku (a więc wykonywania wolnego zawodu przez partnerów) ta subsydiarność wyczerpie się na linii majątek spółki – majątek partnera (bo pozostali partnerzy nie będą odpowiadali).