– Wsparcie państwa dla pracowników niepełnosprawnych nie będzie zabronione. W rzeczywistości, podejmując decyzję w sprawie zgodności programów z rynkiem wewnętrznym, Komisja w pełni uwzględni ich korzystne skutki w zakresie promowania zatrudniania osób niepełnosprawnych – zadeklarował komisarz Joaquin Almunia w odpowiedzi na interpelację europosła Konrada Szymańskiego. Dodał, że zmieniony projekt rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych zostanie ponownie poddany konsultacjom publicznym.
Zgodnie z ostatnią wersją projektu rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych (GBER), który ma zastąpić dotychczasowe rozporządzenie (WE) nr 800/2008, roczne limity pomocy nie wymagającej notyfikacji, miały wynosić 0,01 proc. produktu krajowego brutto. Dla tysięcy polskich niepełnosprawnych oznaczało to utratę pracy. W jednym roku PFRON nie mógłby bowiem przeznaczyć na dofinansowanie ich zatrudnienia więcej niż 150 mln zł. Taka kwota obecnie wystarcza na trzy tygodnie. Zaproponowane przez Unię limity pomocy wywołały w Polsce protesty organizacji reprezentujących niepełnosprawnych.
W Unii wszelka pomoc zakłócająca lub mogąca zakłócić konkurencję pochodząca od państwa, choćby pośrednio, jest zakazana. Komisja Europejska ma jednak możliwość wydawania rozporządzeń, na podstawie których określone kategorie pomocy publicznej są niejako z góry uznane za zgodne ze wspólnym rynkiem i w związku z tym nie wymagają wcześniejszej notyfikacji ani uzyskania zgody Komisji. Są to projekty objęte tzw. wyłączeniami grupowymi oraz pomoc de minimis.
Kwestię przyznawania pomocy w trybie wyłączeń grupowych reguluje rozporządzenie, które teraz ma zostać zmienione. Odnosi się ono m.in. do pomocy regionalnej, pomocy na ochronę środowiska, pomocy inwestycyjnej i na zatrudnienie dla małych i średnich przedsiębiorstw, pomocy szkoleniowej oraz dla pracowników niepełnosprawnych. Projekty programów pomocowych przewidujących przyznanie wsparcia w trybie wyłączeń grupowych wymagają jedynie opinii prezesa UOKiK. Nie podlegają obowiązkowi notyfikacji i uzyskania akceptacji KE.