Jednak jest to możliwe, gdy umowa przedwstępna została zawarta w formie aktu notarialnego. Przede wszystkim, poprzez ujawnienie w księdze wieczystej, roszczenie z umowy przedwstępnej uzyskuje skuteczność względem praw nabytych przez czynność prawną po jego ujawnieniu (z wyjątkiem służebności drogi koniecznej, służebności przesyłu albo służebności ustanowionej w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia).

Oznacza to, że następuje rozszerzenie skuteczności tego roszczenia które, pomimo że przysługuje względem ściśle określonego właściciela nieruchomości, to staje się skuteczne przeciwko jej każdoczesnemu właścicielowi. Ujawnienie tego roszczenia nie ogranicza właściciela nieruchomości w rozporządzaniu nią, nie stanowi, więc przeszkody do przeniesienia jej własności na inną osobę, która jednak nabywa je z ograniczeniem wynikającym z treści wpisanego i skutecznego względem niej roszczenia.

Wpis takiego roszczenia skutecznie zabezpiecza interesy nabywcy z umowy przedwstępnej sprzedaży, ponieważ nawet, gdy właściciel nieruchomości po ujawnieniu roszczenia wynikającego z umowy przedwstępnej przeniósłby własność na inną osobę (osobę trzecią), ten, komu przysługuje roszczenie, mógłby wówczas dochodzić od aktualnego właściciela jego wykonania. Ponadto roszczenia z umowy przedwstępnej ujawnione w księdze wieczystej mają pierwszeństwo przed takim prawem (roszczeniem) nieujawnionym w księdze wieczystej. Z kolei z praw wpisanych pierwszeństwo ma to, co do którego, wniosek o wpis został złożony wcześniej.

Jednak ze względu na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego polegające na nieograniczaniu zasady swobody rozporządzeń prawami rzeczowymi, ustawodawca przyjął czasowe ograniczenie skuteczności wpisu roszczeń do księgi wieczystej. Roszczenie może być po upływie roku od dnia wpisu w księdze wykreślone na jednostronne żądanie właściciela lub użytkownika wieczystego, chyba że w tym czasie uprawniony złoży wniosek o wpis prawa, którego dotyczyło roszczenie.

Jeżeli złożony w terminie wniosek nie został uwzględniony, roszczenie może być wykreślone z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia odmawiającego uwzględnienia wniosku. Natomiast, gdy uprawniony przed upływem roku od dnia wpisu roszczenia wystąpił do sądu o przeniesienie własności, to bieg terminu do wykreślenia zostaje wstrzymany do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

W razie nieuwzględnienia żądania roszczenie może być wykreślone z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. Jednak dla wielu osób sprzedających, termin roczny po upływie, którego można wykreślić roszczenia z księgi wieczystej jest terminem stanowczo za długim.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być sporządzenie, przy dokumentowaniu przez notariusza umowy przedwstępnej, oświadczenia kupującego wyrażającego zgodę na wykreślenie z księgi wieczystej roszczeń z umowy przedwstępnej i przyjęcie takiego dokumentu na przechowanie do depozytu notarialnego. Taki dokument zostanie wydany sprzedającemu po spełnieniu warunków wynikających z protokołu przyjęcia powyższego dokumentu na przechowanie, co umożliwi sprzedającemu wcześniejsze wykreślenie roszczeń kupującego z księgi wieczystej.

Ponadto w sytuacji zgodnego rozwiązania umowy przedwstępnej, notariusz dokumentując taką czynność, uwzględni w akcie notarialnym wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej roszczeń kupującego wynikających z umowy przedwstępnej sprzedaży. i.d.