Nie wszędzie prywatnym przedsiębiorcom opłaca się rozbudowywać infrastrukturę dającą możliwość mieszkańcom i lokalnym firmom korzystania z szybkiego i niezawodnego Internetu. Zwykle dotyczy to terenów wiejskich, o małym zagęszczeniu ludności. Koszt inwestycji jest bowiem zbyt duży w stosunku do późniejszych przychodów.
Inwestycja taka nigdy by się nie zwróciła lub trwałoby to bardzo długo. Działania takie byłyby więc obarczone dużym ryzykiem biznesowym. I właśnie programy typu „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej" mają przełamać ten impas. Firma, która zdecyduje się na rozwój sieci na takich obszarach, może otrzymać dotację na sfinansowanie określonej części projektu. Dzięki temu ostateczny koszt jest niższy i inwestycja staje się opłacalna z biznesowego punktu widzenia.
Szerokopasmowo
Wymienione działanie 2.1 „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej" jest częścią większego programu „Rozwój Polski Wschodniej". Zgodnie z jego nazwą na dofinansowanie mogą tutaj liczyć te inwestycje firm, które związane są z rozbudową sieci oraz innej infrastruktury niezbędnej do oferowania, a później korzystania z Internetu.
Trzymając się ściśle języka przepisów, chodzi tu o projekty polegające na budowie sieci szerokopasmowej wraz z infrastrukturą telekomunikacyjną pomiędzy najbliższym lub najbardziej efektywnym punktem dystrybucji Internetu a użytkownikiem końcowym, w celu umożliwienia bezpośredniego dostarczenia temu użytkownikowi usługi przyłączenia do sieci szerokopasmowej i zapewnienia korzystania z szerokopasmowego dostępu do Internetu, na obszarach, na których nie ma do niego dostępu.
55 mln euro To wartość środków przeznaczonych na dofinansowanie inwestycji
Definicje najbliższego oraz najbardziej efektywnego punktu dystrybucji Internetu, jak również użytkownika końcowego zamieszczone są w § 4, ust. 10, 11 i 22 rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na tworzenie i umożliwienie dostępu do sieci szerokopasmowej w ramach programu „Rozwój Polski Wschodniej" (DzU z 2013, poz. 423).
Warto dodać, że wsparcie na budowę sieci szerokopasmowej wraz z infrastrukturą telekomunikacyjną pomiędzy najbliższym punktem dystrybucji Internetu a użytkownikiem końcowym może być udzielone, jeżeli w miejscowości, w której ma być zbudowana ta infrastruktura, nie istnieje i nie jest planowana budowa najbardziej efektywnego punktu dystrybucji Internetu.
Kable i urządzenia
Przedsiębiorca, który otrzyma dofinansowanie, może je przeznaczyć m.in. na dzierżawę lub najem gruntów albo budynków (pomieszczeń). Co istotne, wydatki takie obejmują także opłaty dla właściciela, użytkownika wieczystego nieruchomości lub zarządcy za umożliwienie umieszczenia na budynku obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej, w szczególności zainstalowania urządzeń telekomunikacyjnych, przeprowadzenia linii kablowych, umieszczenia tabliczek informacyjnych o urządzeniach.
Ponadto środki wolno przeznaczyć na zakup środków trwałych, a także robót i materiałów budowlanych, nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz zakup usług związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji (nadzór techniczny, przygotowanie dokumentacji technicznej, ekspertyz, analiz technicznych, finansowych, ekonomicznych lub prawnych).
Na koniec warto zaznaczyć, że zgodnie z nazwą programu inwestycje mogą być realizowane wyłącznie na obszarze województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. O wsparcie mają prawo występować firmy zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Szczegółowe informacje o naborze wniosków, w tym regulamin konkursu i wytyczne dotyczące oceny projektów, znajdują się na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.porpw.parp.gov.pl).
Sieć według przepisów
Zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na tworzenie i umożliwienie dostępu do sieci szerokopasmowej w ramach programu „Rozwój Polski wschodniej", pod pojęciem:
- szerokopasmowego dostępu do Internetu należy rozumieć dostęp do Internetu, dla którego wymagana przepływność łącza do użytkownika końcowego wynosi co najmniej 2 Mb/s.,
- natomiast szerokopasmowy dostęp do Internetu nowej generacji – to dostęp do Internetu o wyższych parametrach, takich jak wyższa przepływność – co najmniej 30 Mb/s do użytkownika końcowego, w porównaniu z usługami świadczonymi za pomocą istniejących sieci z przewodów miedzianych, zapewniany przez sieci przewodowe, które składają się w całości lub w części z elementów optycznych.