Reklama
Rozwiń

Porozumienia cenowe - jakie mogą być konsekwencje

Porozumienia cenowe należą do najcięższych ograniczeń konkurencji. Dlaczego tak jest? Wymiana informacji o cenach może sprzyjać ustalaniu ich wysokości. Logiczne jest więc, że to właśnie wymiana tego rodzaju danych traktowana jest przez organy antymonopolowe najbardziej podejrzliwie.

Publikacja: 31.05.2019 02:00

Porozumienia cenowe - jakie mogą być konsekwencje

Foto: AdobeStock

Podczas gdy UOKiK analizuje sprawę kartelu dilerów ciężarówek na rynku polskim, na rynku włoskim organ antymonopolowy wymierza karę w wysokości 678 mln euro na producentów samochodów za prowadzenie kartelu kredytowego.

W kwietniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował na swojej stronie komunikat, w którym poinformował, że w wyniku przeprowadzonych przeszukań oraz prowadzonego postępowania antymonopolowego, ustalono, że przedsiębiorcy z branży motoryzacyjnej dopuszczali się wieloletnich praktyk ograniczających konkurencję. Urząd wszczął postępowanie przeciwko aż 5 przedsiębiorcom i 9 menedżerom. Postępowanie antymonopolowe wszczęte zostało na podstawie przepisów ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (dalej: ustawa antymonopolowa"). Jak poinformował prezes UOKiK, Marek Niechciał, postępowanie wszczęto przeciwko takim firmo jak: TB Truck & Trailer Serwis z Wolicy (z woj. mazowieckiego), DBK z Olsztyna, ESA Trucks Polska z Komornik z (woj. wielkopolskiego), Van Tilburg-Bastianen Groep z Bredy w Holandii oraz WTC z Długołęki (z woj. dolnośląskiego).

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku