Maszyny i urządzenia produkcyjne oraz budowlane, sprzęt biurowy, aparatura kontrolno-pomiarowa, sprzęt medyczny – jeżeli przedsiębiorstwo bierze w leasing te przedmioty, musi pomyśleć o odpowiedniej ochronie.

Przedmiot leasingu musi być ubezpieczony. Jest to w interesie zarówno leasingodawcy, który w razie zniszczenia mienia nie zawsze mógłby liczyć na rekompensatę szkody, jak i leasingobiorcy, któremu polisa oszczędzi wydatków w przypadku zniszczenia czy uszkodzenia leasingowanego mienia, a który musi opłacać raty, nawet w przypadku, gdy dzierżawiony przedmiot jest niesprawny.

Możliwość otrzymania odszkodowania jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku, gdy leasingowana rzecz przynosi zyski. Jej uszkodzenie lub utrata może te zyski przekreślić, ale wymóg płacenia rat leasingowych nie zniknie.

Ubezpieczenie przedmiotów leasingu operacyjnego jest skierowane do finansującego, czyli leasingodawcy. W całym okresie leasingu właścicielem przedmiotu leasingu jest właśnie finansujący. O ile strony umowy leasingu nie umówiły się inaczej, to właśnie właściciel ubezpiecza ten przedmiot. Umowa leasingu precyzuje również, kiedy gestia ubezpieczeniowa, czyli prawo do zawarcia umowy ubezpieczenia, może przejść na korzystającego, czyli leasingobiorcę, i na jakich warunkach.

– Zaletami tych produktów są z pewnością dopasowanie ich zakresu do oczekiwań finansującego oraz dostosowanie procesu obsługowego do specyfiki tej działalności, innego niż w ofercie dla klientów detalicznych – mówi Leszek Ignaczewski z Ergo Hestii.

Co można zyskać

Ubezpieczenie przedmiotów leasingu pozwala na zabezpieczenie interesów finansującego przed konsekwencjami możliwego zniszczenia, uszkodzenia lub utraty tego przedmiotu, gdy oddajemy go w użytkowanie innym przedsiębiorcom.

Przykład

Oddane w leasing maszyny włókiennicze o wartości kilkuset złotych zostały zniszczone w czasie pożaru. Natomiast do prywatnej przychodni lekarskiej włamali się złodzieje i zniszczyli kosztowną aparaturę diagnostyczną.

Mienie można ubezpieczyć, zawierając umowy jednostkowe bądź w ramach umowy generalnej. Jak wyjaśnia Dariusz Idzikowski z Allianz, ubezpieczenie mienia w ramach umowy generalnej odbywa się poprzez złożenie przez korzystającego deklaracji przystąpienia do umowy. Ochrona ubezpieczeniowa dla przedmiotu rozpoczyna się od dnia złożenia deklaracji lub faktycznego przejścia prawa własności przedmiotu na nabywcę. Finansujący przesyła zbiorczą informację o wszystkich przedmiotach leasingu włączonych do umowy generalnej w okresach miesięcznych.

W ramach umowy generalnej ubezpieczenia mienia w leasingu do czynienia mamy z wieloma produktami ubezpieczeniowymi, jak ubezpieczenie majątku, ubezpieczenie maszyn, ubezpieczenie maszyn i urządzeń budowlanych, ubezpieczenie sprzętu elektronicznego czy ubezpieczenie mienia w transporcie (CARGO).

Zakres ubezpieczenia może obejmować pożar, uderzenie pioruna, powódź, deszcz nawalny i inne zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem i rabunek, wandalizm po dokonaniu włamania, wewnętrzne zamieszki, celowe uszkodzenie, strajk lub zwolnienie grupowe pracowników, a także ryzyka nienazwane. Sumą ubezpieczenia jest wartość fakturowa brutto. Polisa może zostać zawarta na okres 12 miesięcy, często z opcją automatycznego przedłużenia albo na cały okres trwania umowy leasingu.

Co wpływa na koszt

Składka w tego typu ubezpieczeniach zależy od wielu czynników, ale tylko od tych, o których może pozyskać informację finansujący. Na wysokość składki wpływ ma:

Polisa może zostać zawarta na okres 12 miesięcy, często z opcją automatycznego przedłużenia albo na cały okres trwania umowy leasingu

- rodzaj mienia,

- parametry adekwatne do przedmiotu ubezpieczenia z uwzględnieniem sposobu jego wykorzystania,

- zabezpieczenie,

- suma ubezpieczenia oraz

- zakres ubezpieczenia.

Finansujący mogą mieć zróżnicowane stawki ubezpieczeniowe w zależności od struktury leasingowanego mienia (rodzaj i wartość). Znaczący wpływ na wysokość stawki ma również łączna wartość mienia będąca w posiadaniu finansującego, czyli wartość obrotu leasingowanego mienia. Ubezpieczyciel może również wziąć pod uwagę długość okresu spłat leasingowych czy ewentualne zabezpieczenia spłaty rat, jeśli jakieś zostały ustanowione.

Leasingobiorca ma szereg obowiązków związanych z odpowiednim zabezpieczeniem leasingowanego mienia, które zostało ubezpieczone. Obowiązki te wynikają zarówno z wymogów prawa (budowlanego, normalizacji i certyfikacji czy dozoru technicznego), jak z ogólnych warunków ubezpieczenia, gdzie jest szczegółowo określone, w jaki sposób korzystający musi troszczyć się o przedmioty leasingu.

Przykład

Urządzenia elektryczne powinny być montowane i obsługiwane tylko przez specjalistów, ubezpieczone mienie powinno znajdować się w budynku o trwałej, na stałe osadzonej konstrukcji.

Ponadto to korzystający powinien bezzwłocznie zawiadamiać towarzystwo, jeżeli zmienią się okoliczności mające wpływ na zwiększenie ryzyka, a w szczególności zwiększając niebezpieczeństwo powstania szkody.

W razie zajścia zdarzenia skutkującego odpowiedzialnością ubezpieczyciela korzystający powinien zgłosić szkodę w terminie określonym w OWU.

Anna Pawlak dyrektor Biura Polis i Gwarancji Gwarantowanych przez Skarb Państwa, KUKE

Anna Pawlak dyrektor Biura Polis i Gwarancji Gwarantowanych przez Skarb Państwa, KUKE

Komentuje Anna Pawlak, dyrektor Biura Polis i Gwarancji Gwarantowanych przez Skarb Państwa, KUKE

Ubezpieczenie leasingu gwarantowane przez Skarb Państwa

Oferowane przez KUKE gwarantowane przez Skarb Państwa ubezpieczenie leasingu odnosi się do transakcji leasingu finansowego, a więc do takich umów, w których zagraniczny leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu wraz z zapłaceniem ostatniej raty leasingowej.

Proponowana formuła ubezpieczenia zakłada, iż umowę leasingu zawiera instytucja finansowa z leasingobiorcą posiadającym swoją siedzibę poza terytorium Polski, przy czym przedmiot leasingu dostarczany jest przez polskiego eksportera – podmiot zarejestrowany w Polsce.

Wymogiem w ramach ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa jest to, aby przedmiot eksportu spełniał określone w rozporządzeniu ministra gospodarki z 6 sierpnia 2001 roku w sprawie maksymalnego procentowego udziału składników pochodzenia zagranicznego w eksportowanym w ramach kontraktu eksportowego produkcie finalnym, umożliwiającego uznanie tego produktu za krajowy (DzU nr 101, poz. 1097) kryteria polskiego pochodzenia produktu będącego przedmiotem eksportu.

Nasze ubezpieczenie zakłada, że umowa leasingu obejmowana ochroną ubezpieczeniową będzie trwała dwa i więcej lat, a ochrona ubezpieczeniowa rozpocznie się wraz z oddaniem przedmiotu leasingu do użytkowania.

Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim fakt, że ciężar finansowania spoczywa na instytucji finansowej, a eksporter otrzymuje swoje pieniądze niezwłocznie po zrealizowaniu eksportu. Ochrona ubezpieczeniowa udzielana jest nawet do wysokości 100 proc. rat leasingowych wraz z marżami i innymi opłatami przysługującymi instytucji finansującej. Do kwoty umowy leasingowej można włączyć również finansowanie składki ubezpieczeniowej.

Umowa ubezpieczenia zawierana jest w formule polisy indywidualnej i obowiązuje do końca trwania umowy leasingu, co daje leasingodawcy poczucie bezpieczeństwa w zakresie realizacji zobowiązań z tytułu rat leasingowych i innych należności z umowy leasingu w długim terminie, np. 5 lat. W związku z tym również koszty ubezpieczenia ponoszone są jednorazowo, przy zawarciu umowy ubezpieczenia.

W przypadku ubezpieczenia leasingu finansowego zakładamy, że 15 proc. wartości przedmiotu leasingu zostanie zapłacone przed oddaniem przedmiotu do użytkowania, spłata pozostałej części może nastąpić w równych ratach leasingowych w okresach nie dłuższych niż 6 miesięcy. Standardowo jednak okresy te są krótsze.