Jednostka wojskowa prowadziła postępowanie (przetarg nieograniczony) na dostawę kontenera do zabudowy namiernika radiowego. Jednym z uczestników postępowania były Zakłady Mechaniczne Tarnów SA. Ich oferta została odrzucona. Jako przyczynę zamawiający podał, że spółka nieprawidłowo złożyła wymagane w ofercie oświadczenia wiedzy.

Zamawiający podkreślił, że określony we wpisie do KRS sposób reprezentacji spółki nie odbiega od określonego art. 373 § 1 kodeksu spółek handlowych, a ustawa ta – mówiąc o składaniu oświadczeń w imieniu spółki – nie wskazuje, czy chodzi wyłącznie o oświadczenia woli. W konsekwencji zasady określone w tym przepisie należy stosować także do składanych w imieniu spółki oświadczeń wiedzy.

To kodeks spółek handlowych oraz statut spółki rozstrzygają, kto ją reprezentuje

Tarnowskie Zakłady Mechaniczne nie zgodziły się z tym stanowiskiem. Od decyzji zamawiającego odrzucającej ofertę wniosły odwołanie do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej.

– Na mocy odesłania zawartego w art. 14 prawa zamówień publicznych do czynności podejmowanych przez zamawiającego stosuje się przepisy kodeksu cywilnego – stwierdziła KIO. – Z art. 38 k.c. wynika zaś, że osoba prawna działa poprzez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w statucie – wyjaśnił skład orzekający.

W dalszej części orzeczenia KIO (sygnatura akt: KIO 2569/12) stwierdziła, że ze względu na daleko posunięty formalizm postępowania w sprawie zamówień publicznych i istotne konsekwencje składanych w toku tego postępowania oświadczeń wiedzy należy je  zrównać z oświadczeniami woli.

– Tym samym oświadczenia wiedzy powinny być składane w imieniu spółki z poszanowaniem zasad jej reprezentacji określonych w kodeksie cywilnym i spółek handlowych i statucie spółki – uzasadnia KIO.