- Po 21 marca 2011 r. z pracownikiem zawarliśmy umowę na okres próbny i dwa następujące po sobie angaże na czas określony (każdy po siedem miesięcy). Czy po zakończeniu tej ostatniej umowy wystawiam świadectwo pracy, bo następnego dnia pracownik zaczyna tę na czas nieokreślony?

– pyta czytelniczka.

Im bliżej marca, tym przybywa pytań dotyczących świadectw pracy wystawianych w dwulecie obowiązywania nowelizacji kodeksu pracy z 5 stycznia 2011 r. (DzU nr 36, poz. 181, dalej nowelizacja). Weszła ona w życie 21 marca 2011 r. i zmieniła art. 97 § 1

1

k.p. Stosuje się go do wszystkich terminowych angaży nawiązanych tego dnia lub po tej dacie, ale to nie oznacza jakiegoś automatycznego działania kadrowców i pracodawców.

Zgodnie z tym przepisem trzeba wystawić świadectwo pracy, jeżeli podwładny pozostaje w zatrudnieniu w firmie na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Ale wydaje mu się ten dokument o przebiegu pracy obejmujący zakończone okresy współpracy na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od przyjęcia pierwszej z nich. Szef robi to w dniu upływu tych 24 miesięcy.

Czytelniczka nie ma jednak potrzeby i samoistnego obowiązku wystawiania świadectwa po zakończonych umowach pracownika, które łącznie trwały17 miesięcy, jeśli firma kontynuuje współpracę z tą osobą. Nadal ją przecież zatrudnia i świadectwo będzie konieczne dopiero przy finiszu zatrudnienia. Taki sposób postępowania potwierdza Piotr Wojciechowski, ekspert prawa pracy, współpracujący z Kancelarią Adwokacko-Radcowską „Gujski Zdebiak".

Inaczej byłoby jednak, gdyby podwładny zażądał wystawienia dokumentu za przepracowany już okres. Wtedy szef nie może odmówić wydania świadectwa. Taki nakaz wynika z art. 97 § 1

3

k.p. I dotyczyć to może zarówno każdego zakończonego odcinka współpracy, czyli np. umowy na okres próbny, jak też łącznego okresu zatrudnienia, czyli u tej osoby 17 miesięcy. Na żądanie pracownika szef ujawnia także, na jakiej umowie go angażował.

Zazwyczaj pracodawcy też tak robią bez wyraźnego wskazania zainteresowanego, aby dokument obejmujący kilka czy kilkanaście miesięcy był bardziej przejrzysty. Takie świadectwo szef musi wydać w ciągu siedmiu dni od złożenia pisemnego wniosku przez podwładnego. A ten ma prawo domagać się tego dokumentu w każdym czasie, nawet wiele miesięcy po zakończeniu tej umowy i w trakcie trwającego kolejnego angażu, także tego bezterminowego.