Sąd upadłościowy wpisze do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEDIG) informacje o tym, że wobec przedsiębiorcy orzeczono zakaz prowadzenia działalności. To jedna ze zmian zawarta w projekcie założeń do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który wczoraj przyjęła Rada Ministrów.
Obecnie w CEDIG są zamieszczane informacje dotyczące zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, wykonywania określonego zawodu, który podlega wpisowi do ewidencji przedsiębiorców, czy też prowadzenia działalności związanej z wychowaniem małoletnich.
Informacje te pozostają w ewidencji nawet, gdy dojdzie do zatarcia skazania. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej stanowi bowiem, że dane z CEDIG nie są w większości wypadków usuwane. Nawet wykreślenie wpisu przedsiębiorcy nie oznacza, że znikają informacje o nim.
To się jednak zmieni i Krajowy Rejestr Karny poinformuje CEDIG o zatarciu skazania, przywróceniu terminu do zaskarżenia orzeczenia wpisanego do ewidencji, a także o uchyleniu takiego orzeczenia ze względu na wznowienie postępowania lub kasację wyroku.
Zmiany te pozytywnie odbierają przedsiębiorcy.
– Skoro kara uległa zatarciu, to nie widzę powodu, by informacja o skazaniu widniała w jakimkolwiek rejestrze – uważa Wojciech Warski z Business Centre Club. Dodaje, że przedsiębiorcy nie powinni być traktowani z większą pamiętliwością niż inni obywatele.
Projekt przewiduje też bardziej precyzyjne wskazywanie przedsiębiorcy, który ma zakaz prowadzenia działalności. Dane w ewidencji mają objąć nie tylko imię i nazwisko przedsiębiorcy oraz rodzaj jego działalności, ale także kod PKD oraz PESEL lub NIP. Jak uzasadnia Ministerstwo Gospodarki, które przygotowało propozycje założeń, rozwiązanie to wyeliminuje niejasności, gdy taką samą działalnością zajmują się różne osoby, noszące takie samo imię i nazwisko.
– Jednoznaczna identyfikacja w takich wypadkach jest pożądana – stwierdza Wojciech Warski.
Przewiduje się, że przepis wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2014 r. W tym czasie mają zostać dostosowane do niego inne regulacje, tak aby sądy karne mogły orzekać o zakazach wykonywania działalności według kodów PKD.
Przyjęte propozycje zakładają też umożliwienie złożenia wniosku o wpis do CEDIG przez pełnomocnika, a nie tylko osobiście przez przedsiębiorcę, gdy nie dokonuje tego przez Internet. Ponadto urzędnicy w gminach mają zyskać prawo do dokonywania sprostowań wpisów w CEDIG, co przyspieszy całą procedurę takich korekt.
etap legislacyjny: prace w rządzie