Aktualizacja: 02.05.2019 02:00 Publikacja: 02.05.2019 02:00
Foto: Adobe Stock
- Pracuję jako pracownik produkcji na stanowisku pakowacz. Praca ta wymaga sporego wysiłku fizycznego, ponieważ jest wykonywana bez wsparcia maszyn. Produkowane profile okienne o długości 6,5 metra absorbują sporo zdrowia. We wrześniu 2018 r. otrzymałam czasową zdolność do pracy na 6 miesięcy z powodu przeciążenia stawów skokowych. Wykonałam szereg badań i skorzystałam z fizjoterapii, którą zapewniał pracodawca w przychodni zakładowej. Po powrocie do pracy uległam wypadkowi przy pracy nie z mojej winy. Pracodawca go uznał. Nowy pracownik zrzucił mi profil na rękę i złamał mi palec. Przez 2,5 miesiąca przebywałam na zwolnieniu lekarskim, więc w tym czasie moje stawy skokowe odpoczęły. Wróciłam do pracy w grudniu 2018 r., otrzymałam zdolność do pracy na mocy obowiązującej zdolności z września 2018 r. W lutym 2019 r., po upływie okresu zdolności, wykonałam kolejne badania okresowe i otrzymałam zdolność do pracy znów tylko na pół roku. Lekarz medycyny pracy wspomniał, że przy schorzeniu stawów skokowych nie powinnam otrzymać zdolności. Obecnie choruję. W trakcie pracy 8 marca br. uległam silnemu atakowi rwy kulszowej międzyżebrowej. Miałam problem z oddychaniem, do pracy wezwano karetkę pogotowia. Ponadto jestem astmatykiem. Z uwagi na tę przypadłość, rok temu nie otrzymałam zdolności do pracy w trudniejszych warunkach – między maszynami, wysoka temperatura, hałas. Mam również wadę – dysproporcję łopatek. Urodziłam się z wadą wrodzoną w dzieciństwie; przeszłam skomplikowaną operację. Mimo wszystko chciałabym pracować jak najdłużej. Czy z uwagi na powyższe schorzenia: stawów skokowych oraz obecnie prognozującej nawroty rwy kulszowej międzyżebrowej spowodowanej ciężką pracą oraz przesileniami w pracy, mogę starać się o uznanie choroby zawodowej? W tej chwili czeka mnie jeszcze konsultacja neurologiczna i ortopedyczna. Proszę o podpowiedź, jak się zachować wobec pracodawcy? Czego oczekiwać? Czy kodeks pracy mnie chroni? – pyta czytelniczka.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Szef powinien sprawdzić uprawnienia pracownika w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dopuszczając do pracy osobę bez prawa jazdy, naraża się na konsekwencje. Jakie?
Wprowadzenie przepisów dotyczących pracy w wysokich temperaturach w okresie letnim będzie miało negatywny wpływ na funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw, przemysłu i gospodarki - ostrzega Konfederacja Lewiatan.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił kolejną edycję konkursu na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Nabór wniosków startuje już w lutym. Dofinansowanie w jakiej wysokości można uzyskać? Kto może się o nie ubiegać?
Jeżeli temperatura powietrza przekroczy 32 st. C, niektórych prac na zewnątrz nie będzie można wykonywać. W przypadku prac w pomieszczeniach, temperatura graniczna powyżej której nie będzie można wykonywać żadnych prac to 35 st. C. Takie zmiany w zasadach BHP zaproponowało ministerstwo pracy. Projekt jest na etapie uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania. Zgłoszono sporo krytycznych uwag.
• Okulary dla pracownika w PIT, CIT i VAT. Problemy z rozliczeniem • Czy można wrzucić w koszty benefity dla samozatrudnionych? • Co z integracją kas fiskalnych z terminalami płatniczymi? • Czy ryczałt wypłacany za pracę zdalną trzeba oskładkować? • Czy rząd zapomniał o preferencjach w opłacaniu ZUS? • Na PUE/eZUS informacja dla płatników o stanie konta • Cudzoziemcy tylko na etacie? Jest nowa wersja rządowego projektu • Kto się obawia przepisów o maksymalnej temperaturze w miejscu pracy? • Ważne terminy na ten tydzień
Fiskus potwierdza, że pracownikowi, któremu pracodawca zwraca wydatki na okulary, przysługuje zwolnienie z PIT. Skarbówka zgadza się też, że pracodawca może rozliczyć te wydatki w kosztach. Ale nie pozwala na odliczenie VAT.
Przygotowane przez rząd regulacje dotyczące temperatury w miejscu pracy są niejasne i mogą rodzić poważne konsekwencje dla całej gospodarki.
W przypadku pracy zdalnej pracodawca jest zwolniony z niektórych obowiązków, takich jak np. organizacja pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczanie pożarów i ewakuacja, dbanie o stan pomieszczenia pracy czy zapewnienie posiłków profilaktycznych i napojów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas