Firmy związane z tą branżą mogą liczyć na unijne dofinansowanie. Pozwoli ono obniżyć koszty związane z międzynarodową ekspansją. Dzięki realizacji tzw. branżowego programu promocji stoją one przed szansą zaprezentowania własnej ofertę. Służyć temu mogą wyjazdy na międzynarodowe targi, gdzie firmy będą mogły organizować własne stoiska, udział w misjach gospodarczych, wspólne tworzenie broszur, katalogów, ich tłumaczenie na języki obce. To także sposobność organizowania lub brania udziału w seminariach, konferencjach lub sympozjach.
Dofinansowanie na tego typu projekty pochodzi z tzw. działania 6.5.2 „Wsparcie udziału przedsiębiorców w programach promocji" programu „Innowacyjna gospodarka". Ta specjalna pula unijnych środków ma wspierać polskich przedsiębiorców w podbijaniu zagranicznych rynków, tym samym przyczyniając się do zwiększenia eksportu. Część z nich została wydzielona na finansowanie programów branżowych, czyli dedykowanych firmom związanym z określonym sektorem gospodarki. Należy więc podkreślić, że branżowy program, o którym tu mowa, obejmuje swym zakresem profil działalności gospodarczej przedsiębiorców zgodny z kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007:
- Kod 32.50Z – Produkcja urządzeń, instrumentów oraz wyrobów medycznych, włączając dentystyczne,
- Kod 26.51.Z - Produkcja instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych.
Działania promujące organizowane w ramach programu realizowane będą na terenie następujących krajów: Brazylia, Niemcy, Rosja, USA oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Firmy, które zakwalifikują się do programu, mogą liczyć na dofinansowanie sięgające 75 proc. kosztów projektu. Za jego realizację odpowiada wykonawca, którym zostało konsorcjum w składzie Ageron Polska Michał Zieliński, z siedzibą w Warszawie (02-571) przy ul. Dąbrowskiego 84b/21, World Expo International Sp. z o.o., z siedzibą w Bydgoszczy (85-766) przy ul. Fordońskiej 246 oraz Ageron International z siedzibą w Madrycie (Hiszpania). Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w imprezach promocyjnych powinni w pierwszej kolejności skontaktować się właśnie z wykonawcą. Natomiast wnioski o dofinansowanie przyjmuje Ministerstwo Gospodarki. Na stronie tego resortu znajdują się szczegółowe informacje o konkursie, w tym jego regulamin opisujący procedurę ubiegania się o unijne dotacje.
Na koniec warto dodać, że wsparcie udzielane jest zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na udział przedsiębiorców w programach promocji w ramach działania 6.5.2 programu „Innowacyjna gospodarka" (DzU z 2010r. Nr 133, poz. 892 ze zm.).