Przedmiot zamówiony na podstawie umowy o dzieło trzeba wyczerpująco opisać. Wyeliminować należy wątpliwości co do zamówionego dzieła, by nie było możliwości swobody interpretacji w tym zakresie. Opis powinien być na tyle konkretny, aby dało się ocenić, czy dzieło zostało prawidłowo wykonane i osiągnięto umówiony efekt.

Przykład

Wykonawca zobowiązał się do obłożenia schodów zewnętrznymi płytkami. Zamawiający zakupił płyty granitowe o długości 1,5 metra.

Wykonawca myślał o typowych płytkach z gresu o mniejszych wymiarach. Do płyt granitowych wykonawca nie ma odpowiednich maszyn ani doświadczenia w obróbce.

Wiążące wskazówki

Istotną klauzulą umowy o  dzieło jest możliwe zastrzeżenie, że dzieło ma być wykonane według wskazań i poleceń zamawiającego.

Dzięki temu zlecający dzieło może na bieżąco uzgadniać sposób jego wykonania i decydować o detalach, których nie sposób przewidzieć przy podpisywaniu umowy (np. jak ma wyglądać układ płytek na tarasie, jakiej wielkości powinna być fuga, ile wysokości ma mieć cokół przy ścianie). Zastrzeżenie takie nie może jednak prowadzić do tego, by wykonawca był podporządkowany zamawiającemu w sposób właściwy dla podporządkowania pracownika pracodawcy.

W umowie o dzieło można też wyraźnie wskazać, kiedy wykonawca powinien rozpocząć i zakończyć realizację dzieła (np. wskazując konkretną datę). Takie rozwiązanie można stosować wówczas, gdy dzieło ma charakter materialny i z góry wiadomo, że jego wykonanie będzie trwało określony czas (np. remont lokalu, oberwanie owoców z określonego sadu).

Takie postanowienie warto zawrzeć w umowie o dzieło szczególnie wtedy, gdy wykonanie dzieła wymaga współdziałania ze strony zamawiającego, np. w przypadku remontu lokalu zamawiający musi udostępnić lokal wykonawcy.

Gra na czas

Gdy wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem dzieła na tyle, że nie jest prawdopodobne, aby zdołał je ukończyć w umówionym terminie, zamawiający może od umowy odstąpić, bez wyznaczania dodatkowego terminu na wykonania dzieła (art. 635 kodeksu cywilnego).

Przykład

Umowa o dzieło określała, że jej przedmiot – taras wykonany z drewna – powstanie w ciągu czterech miesięcy, tj. do 30 kwiet-nia 2012 r.

Na kilka dni przed tą datą wykonawca oświadczył, że musi zakupić odpowiednie drewno, które będzie musiało jeszcze wyschnąć przez dwa miesiące.

Na tej podstawie zamawiający może uznać, że nie ma możliwości wykonania dzieła w terminie, i od umowy odstąpić.

Termin zakończenia dzieła powinien być określony w umowie w jednoznaczny sposób, np. przez wskazanie konkretnej daty (np. 18.06.2012 r.), podanie okresu, w którym dzieło powinno być oddane zamawiającemu (np. w ciągu trzech miesięcy od dnia podpisania umowy lub w ciągu dwóch tygodni od dnia przekazania materiałów wykonawcy przez zamawiającego).

Niezbędne zaopatrzenie

Bardzo ważnym elementem umowy o dzieło jest wskazanie strony, która ma dostarczyć materiały niezbędne do wykonania dzieła – zamawiający czy wykonawca. Gdy jest to ten pierwszy, wykonawca powinien sprawdzić, czy dostarczone przez niego materiały nadają się do prawidłowego wykonania dzieła. Jeśli uzna, że mają wady, powinien o tym niezwłocznie powiadomić zamawiającego.

Jeśli materiały są odpowiednie, powinien z nich korzystać w sposób zgodny z ich przeznaczeniem oraz oszczędnie (tj. zużywając tylko tyle, ile jest konieczne do prawidłowego wykonania uzgodnionego dzieła). Niewykorzystaną część materiałów wykonawca powinien zwrócić zamawiającemu.

Przykład

Poszukując wykonawcy elewacji z tynku cienkowarstwowego,  zamawiający kierował się tylko ceną proponowaną przez wykonawców. Najtańszy z nich ostatni raz wykonywał tynki kilkanaście lat wcześniej i nie znał nowoczesnych materiałów.

Zamiast nakładać pacą warstwę tynku o grubości kilku milimetrów, nałożył kilkucentymetrową warstwę metodą nakrapiania pędzlem.

W ten sposób tynk przygotowany na cały dom wystarczył na jedną ścianę. Za nieprawidłowe zużycie materiałów i powstałe wady dzieła odpowiada w takim przypadku wykonawca, który powinien zwrócić zamawiającemu poniesione straty.

Dostarczenie narzędzi niezbędnych do wykonania dzieła najczęściej jest rolą wykonawcy jako specjalisty w danej dziedzinie. Aby uniknąć wątpliwości, warto jednak uzgodnić w umowie, kto dostarczy narzędzia niezbędne do wykonania dzieła.