Do 29 czerwca firmy oraz organizacje pozarządowe niedziałające dla zysku (non-profit) mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów internetowych. Chodzi o dofinansowanie projektów polegających na wybudowaniu infrastruktury telekomunikacyjnej pomiędzy najbliższym lub najbardziej efektywnym punktem dystrybucji Internetu a użytkownikiem końcowym w celu umożliwienia bezpośredniego dostarczania usługi przyłączenia do sieci i zapewnienia możliwości korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Z kolei mówiąc o firmach, jako podmiotach uprawnionych do ubiegania się o wsparcie, należy podkreślić, że chodzi tu wyłącznie o mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa. Duże firmy są z tego programu wykluczone.

Dotacje są przyznawane poprzez działanie 8.4 „Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie ostatniej mili” programu „Innowacyjna gospodarka”. Konkurs obejmuje obszar całego kraju, co oznacza, że projekty rozbudowy niezbędnej infrastruktury mogą być realizowane we wszystkich 16 województwach. Nie oznacza to jednak swobody co do wyboru miejsca realizacji przedsięwzięcia.

Wybrane obszary

Istotą tego działania i dotacji, jakie z nim się wiążą, jest nakłonienie przedsiębiorstwa do przeprowadzenia inwestycji na obszarach, gdzie w zwykłych warunkach rynkowych byłoby to mało lub w ogóle nieopłacalne (np. ze względu na duże odległości pomiędzy użytkownikami końcowymi, niskie zagęszczenie ludności itp.).

Przyznana dotacja poprzez obniżenie kosztów inwestycji i działalności ma nakłonić firmy do inwestowania właśnie na takich obszarach.

Dlatego należy się zapoznać z wykazem obszarów, gdzie takie inwestycje mogą być wspierane. Lista miejscowości kwalifikujących się do budowy infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu została opublikowana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (www.poig84.uke.gov.pl). Wykaz ten dostępny jest w formie wyszukiwarki lub plików do pobrania. W razie korzystania z wyszukiwarki po wybraniu województwa, powiatu i gminy wyświetli się lista wszystkich przyporządkowanych do niej miejscowości z informacją, czy możliwa jest w nich inwestycja w ramach działania 8.4.

Ponadto należy podkreślić, że jeden przedsiębiorca może złożyć maksymalnie 16 wniosków o dotacje, z tym że wolno złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie na jedno województwo.

Poziom wsparcia

Maksymalna wysokość finansowego wsparcia, o jakie może się ubiegać firma, jest określona w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z 16 września 2010 r. w sprawie udzielania przez Władzę Wdrażającą Programy Europejskie pomocy finansowej na dostarczenie usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu na odcinku „ostatniej mili” (DzU z 2010 r. nr 170, poz. 1147). Zależy ona od wielkości firmy realizującej projekt i miejsca jego ulokowania.

Rozporządzenie to określa także, jakie rodzaje wydatków mogą zostać uznane za kwalifikowane, czyli takie, które podlegają rozliczeniu. Przykładowo zalicza się do nich wydatki poniesione na dzierżawę, najem, zakup lub wytworzenie środków trwałych:

- maszyn i urządzeń,

- narzędzi, przyrządów i aparatury,

- wyposażenia technicznego,

- infrastruktury technicznej związanej z inwestycją, w tym kanalizacji kablowej, masztów i wież radiowych.

Do takich wydatków zgodnie z § 7 ust. 1 wolno także zaliczyć te związane z:

- nabyciem (instalacją, wdrożeniem) wartości niematerialnych i prawnych,

- zakupem materiałów i robót budowlanych,

- najmem lub dzierżawą powierzchni, konstrukcji budynków lub części pomieszczeń przeznaczonych na instalację nadajników oraz łączy telekomunikacyjnych,

- najem lub dzierżawę kanalizacji teletechnicznej, miejsca w otworze takiej kanalizacji, rurociągu teletechnicznego, włókien światłowodowych lub pasma transmisyjnego,

- opłatami dla właściciela (użytkownika wieczystego, zarządcy) za umożliwienie umieszczenia na nieruchomości obiektów i urządzeń (zainstalowania urządzeń telekomunikacyjnych, przeprowadzenia linii kablowych).

Władza wdrażająca

Skrót WWPE oznacza Władzę Wdrażającą Programy Europejskie i jednocześnie instytucję odpowiedzialną za realizację działania 8.4 programu „IG”. To ten podmiot organizuje konkurs, przyjmuje wnioski o dofinansowanie, dokonuje ich oceny oraz będzie podpisywał umowy o dofinansowanie z wybranymi przedsiębiorcami.

O wyborze decyduje oczywiście jakość wniosku, w tym to, ile kryteriów spełni projekt i ile punktów otrzyma w trakcie oceny. Dlatego przygotowując projekt, należy go dostosować do kryteriów mających wpływ na taką ocenę.

Dokument przedstawiający te kryteria znajduje się na stronie www. wwpe.gov.pl. Przedsiębiorca znajdzie tam także: regulamin  konkursu, wzór wniosku o dofinansowanie, instrukcję jego wypełniania, wzór biznesplanu, harmonogramu realizacji projektu i wiele innych pomocnych dokumentów.

Wielkość dofinansowania

Minimalna kwota dofinansowania, o jaką się można ubiegać, to 30 000 zł. Maksymalna zależy od wielkości firmy (mikro-, mała czy duża) oraz miejsca realizacji projektu (województwo). Na cały konkurs zarezerwowano prawie 14 mln euro.