Bezpośrednio na unijnym wsparciu skorzystały Fundusz Rozwoju Przedsiębiorczości w Ostrołęce oraz Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy. Pierwszy otrzymał 10 mln zł, drugi 5,25 mln zł. W praktyce oznacza to wsparcie dla regionalnych firm, które z tych środków będą mogły korzystać w formie pożyczek. Na tym polega bowiem uruchamianie tzw. zwrotnych systemów wsparcia ze środków unijnych.
Obecnie odchodzi się od jednorazowych bezzwrotnych dotacji udzielanych pojedynczym przedsiębiorcom na rzecz wspierania instytucji finansujących rozwój przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. Instytucje takie udzielają pożyczek lub gwarancji (poręczeń), ułatwiając dostęp do zewnętrznego finansowania.
Dzięki temu unijne środki mogą pracować na rzecz większej liczby firm. Po spłacie pożyczki przez jedną z nich, pieniądze mogą trafić do kolejnej. Spłata przez przedsiębiorcę poręczonego kredytu oznacza, że instytucja może poręczyć kolejny kredyt, dla tej samej lub innej firmy itd.
Programy takie są w szczególności skierowane do tych przedsiębiorców (w tym rozpoczynających dopiero przygodę z własnym biznesem osób do tej pory bezrobotnych), którzy w warunkach rynkowych mają trudności z pozyskaniem zewnętrznego finansowania. Przykładowo są to firmy na początkowym etapie rozwoju (brak historii), dysponujące ciekawym, innowacyjnym, ale niesprawdzonym pomysłem (większe ryzyko), nieposiadające wystarczającego zabezpieczenia, a tym samym będące zbyt ryzykownym klientem dla banków komercyjnych.
Więcej informacji o wspartych instytucjach i zasadach udzielania przez nie pożyczek można znaleźć na stronach internetowych: www.orwp.com.pl (Fundusz Rozwoju Przedsiębiorczości) oraz www.mrfp.pl lub www.korzystnepozyczki.pl (Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy).