- Organ prowadzący oddał zatwierdzony arkusz organizacyjny szkoły dopiero 31 maja i nie zdążyłam wręczyć nauczycielowi dyplomowanemu wypowiedzenia na podstawie art. 20 Karty nauczyciela. Czy mogę zrobić to w czerwcu lub lipcu?
– pyta czytelnik.
Dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły lub zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek pedagoga, przenosi go w stan nieczynny.
Zezwala na to art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm., dalej KN). Natomiast zgodnie z jej art. 20 ust. 3 w takim wypadku rozwiązanie stosunku pracy następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Zatem wymówienie, aby było skuteczne, należy wręczyć do końca maja.
Część dyrektorów wskazuje jednak na ust. 5 art. 20 KN, który stanowi, że okres wypowiedzenia wolno skrócić do jednego miesiąca. Ich zdaniem na tej podstawie wypowiedzenie rozwiązujące stosunek pracy z końcem sierpnia można wręczyć w czerwcu.
Joanna Skrobisz, ekspert od Karty nauczyciela i prawa oświatowego, wyjaśnia jednak, że taka interpretacja jest bezprawna i nauczyciel może ją zaskarżyć. – Aby wypowiedzenie było skuteczne, musi być wręczone do końca maja – podkreśla Joanna Skrobisz. – Art. 20 ust. 5 mówi jedynie o możliwości skrócenia okresu wypowiedzenia, a nie zmianie terminu jego wręczenia.
Zgodnie z KN w placówce feryjnej, a taką jest szkoła, powinno być ono wręczone do końca maja, aby zachować trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli zaś zostało wręczone skutecznie, to dyrektor może skrócić okres jego trwania z trzech do jednego miesiąca i np. rozwiązać umowę z końcem czerwca zamiast z końcem sierpnia. Wówczas jednak poza odprawą dyrektor musi wypłacić nauczycielowi odszkodowanie.
Należy też pamiętać, że dyrektor szkoły będącej placówką feryjną nie może wręczyć wypowiedzenia w lipcu. Zgodnie bowiem z art. 64 pkt 1 KN nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Tymczasem zgodnie z art. 41 k.p. wymówienia nie można wręczyć pracownikowi podczas usprawiedliwionej nieobecności. Ten przepis odnosi się też do nauczycieli, ponieważ w myśl art. 91c ust. 1 KN w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych jej przepisami, stosuje się kodeks pracy. Zatem nauczycielowi nie można wręczyć wymówienia, gdy przebywa on na urlopie.
W tym wypadku nie ma zastosowania uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2006 r. (I PZP 4/06). Mówi ona tylko o tym, że art. 41 k.p. nie stosuje się wtedy, gdy nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia, pod warunkiem że wypowiedzenie zostało wręczone prawidłowo (czyli do końca maja).
Jak SN podkreślił w uzasadnieniu do tej uchwały, „okoliczności wskazane w art. 20 ust. 1 Karty nauczyciela wymuszają zatem rozwiązanie stosunku pracy, które następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu (art. 20 ust. 3 Karty nauczyciela), a zatem sprawiają, że rozwiązanie stosunków pracy z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 Karty nauczyciela jest dopuszczalne tylko raz w roku z końcem roku szkolnego”.
Artykuł ten należy zatem stosować w innych przypadkach, jeśli jest to uzasadnione. W omawianej sytuacji dyrektor mógł skutecznie doręczyć wypowiedzenie tylko do końca maja.