Na brak możliwości sprostowania treści świadectwa pracy po zatarciu skazania pracownika za przestępstwo, które stanowiło przyczynę rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy uwagę zwróciła Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Za przykład HFPC podaje sprawę K.B., nauczyciela skazanego na karę grzywny za naruszenie nietykalności ucznia. Na tej podstawie umowa o pracę zawarta z K.B. na czas nieokreślony wygasła. W dniu wygaśnięcia umowy nauczyciel otrzymał świadectwo pracy, w którym wskazano podstawą prawną i związane z nią okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy. Sąd Rejonowy w W. na wniosek K.B. postanowił o wcześniejszym zatarciu skazania, tj. po upływie trzech lat od uiszczenia przez skazanego grzywny. Pomimo tego, w jego świadectwie pracy wciąż widnieje informacja o wygaśnięciu stosunku pracy na skutek prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie. Utrudnia to nauczycielowi znalezienie pracy, zwłaszcza w jego zawodzie.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka tłumaczy, iż obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują możliwości zmiany postanowień wydanego pracownikowi świadectwa pracy. Wyjątek stanowią jedynie okoliczności uzasadniające jego sprostowanie w ciągu 7 dni od jego wydania lub okoliczności związane z orzeczeniem sądu stwierdzającym naruszenie przepisów o rozwiązaniu stosunku pracy z pracownikiem z jego winy.
Powoduje to, że „pracownik, z którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygaśnięciu wskutek popełnienia przez niego przestępstwa, pozbawiony jest możliwości domagania się zmiany treści wydanego mu świadectwa pracy, gdy nastąpiło już zatarcie skazania za popełnione przez niego przestępstwo" – podnosi HFPC w piśmie skierowanym do Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Kolejnymi następstwami takiego stanu rzeczy są zniweczenie funkcji zatarcia skazania, a także negatywny wpływ na realne możliwości podjęcia ponownego zatrudnienia.