To dobra informacja dla wszystkich osób, które nie mają pracy i myślą o stworzeniu własnego przedsiębiorstwa, lub dla tych, które z obecnej pracy nie czerpią już przyjemności i także chciałyby przejść na własny rachunek.

Dzięki uruchomieniu środków z  działania 6.2 programu „Kapitał ludzki” wkrótce będą miały szansę sięgnąć po dotacje. Wprawdzie trzeba będzie na nie jeszcze trochę poczekać, ale jeżeli ktoś myślał o założeniu własnej firmy, może wstrzymać się z taką decyzją i spróbować powalczyć o pomoc.

Dlaczego trzeba się wstrzymać? Po pierwsze, mechanizm wymienionego działania jest taki, że WUP ogłasza konkurs dla instytucji (firm, agencji, instytucji otoczenia biznesu lub szkoleniowych), które chciałyby realizować projekty kierowane do osób myślących o założeniu firmy. Zatem wsparcie nie jest w tym wypadku adresowane bezpośrednio do bezrobotnych i innych osób fizycznych.

Takie osoby nie mogą bezpośrednio ubiegać się o dotacje w urzędzie pracy. Muszą poczekać na ogłoszenie wyników konkursu i poznać wybrane dzięki niemu instytucje. Lista takich podmiotów będzie opublikowana na stronie www.efs.wup.poznan.pl. To dopiero one będą organizować nabory potencjalnych biznesmenów.

Po drugie, do udziału w projektach nie kwalifikują się osoby, które prowadzą lub prowadziły działalność gospodarczą w okresie ostatnich 12 miesięcy. Sam fakt zarejestrowania działalności decyduje o niemożności ubiegania się o pomoc. Warto dodać, że 10 mln zł zostało zarezerwowane na projekty, w których tzw. grupę docelową, czyli właśnie potencjalnych nowych przedsiębiorców, będą stanowiły osoby po 50. roku życia.

Zatem część instytucji ubiegających się w tej chwili o to wsparcie, a wnioski o dotacje mogą składać do 28 maja, przewidzi preferencje dla osób spełniających to kryterium.

O czym powinni pamiętać przyszli przedsiębiorcy? Projekty związane z udzielaniem dotacji na zakładanie firm składają się z dwóch podstawowych części. Po zakwalifikowaniu się do projektu trzeba przejść obowiązkową część szkoleniowo-doradczą. Na tym etapie uczestnicy zdobywają podstawową wiedzę o prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa, mogą także dopracowywać własny pomysł na firmę.

Dopiero w drugim etapie instytucja może przyznać jednorazową dotację (maksymalnie 40 tys. zł) lub pożyczkę na preferencyjnych warunkach (maksymalnie 50 tys. zł).