Taka osoba, najczęściej główny księgowy na etacie, zleceniu, ale również biuro rachunkowe, musi wyrazić swoją zgodę w formie pisemnej. Nie zmienia to jednak faktu, że kierownik jednostki nadal pozostaje odpowiedzialny za wykonanie obowiązków w zakresie rachunkowości. Zmianie ulega jedynie podstawa odpowiedzialności, którą jest wywiązywanie się w sposób profesjonalny z nadzoru nad wykonywaniem czynności, które powierzono innej osobie.
Potwierdza to stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie niektórych zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych (DzUrz Min. Fin. z 2010 r. nr 6, poz. 26), z którego wynika m.in., że kierownik jednostki powinien zapewnić wykonanie obowiązków w zakresie rachunkowości poprzez staranny wybór biura rachunkowego, odpowiednie zapisy w umowie z biurem oraz kontrolę dotrzymywania warunków tej umowy, efektywne sprawowanie zaś nadzoru nad usługowo prowadzonymi księgami rachunkowymi wymaga wdrożenia rozwiązań pozwalających kierownikowi jednostki na bieżącą kontrolę i analizę dokonywanych w księgach zapisów (np. poprzez dostęp online, raportowanie okresowe lub na żądanie).
W żadnym wypadku nie można zaś scedować na inną osobę odpowiedzialności z tytułu sporządzenia spisu z natury. Natomiast jeśli główny księgowy lub biuro rachunkowe nie przejęli obowiązków w zakresie rachunkowości, nie będą ponosić odpowiedzialności karnej z mocy ustawy o rachunkowości za ewentualne błędy. Jeżeli takie wystąpią, pracodawca (zleceniodawca) ma jedynie możliwość dochodzenia roszczeń za wyrządzoną szkodę na podstawie kodeksu pracy, w przypadku księgowego na etacie lub na podstawie kodeksu cywilnego w przypadku umowy cywilnoprawnej (zleceniobiorcy albo biura rachunkowego).
Należy również podkreślić, że od 2009 r. także członkowie rady nadzorczej mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej, ponieważ są zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniały wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości. Odpowiadają w tym zakresie solidarnie, wraz z zarządem, wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem.