- W ostatnim roku firma z przyczyn ekonomicznych zamknęła kilka salonów sprzedaży (placówki były nierentowne). Zlikwidowaliśmy inwestycje w obcych środkach trwałych (po trzech latach od oddania ich do użytkowania). Oddając wynajmowane lokale, przywróciliśmy je, zgodnie z umową najmu, do stanu pierwotnego (usuwając na własny koszt wszelkie nakłady). Czy w związku z tym musimy skorygować VAT? Czy coś by się zmieniło w sytuacji, gdybyśmy oddali lokal nie demontując poczynionych nakładów?

Likwidacja środka trwałego nie jest czynnością opodatkowaną VAT. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 maja 2011 r. (ILPP2/443-1633/09/11-S/MR). Czytamy w niej: „w sytuacji, gdy spółka zobowiązana była do usunięcia na własny koszt wszelkich poczynionych w lokalach nakładów stanowiących inwestycję w obcych środkach trwałych, po czym usunęła je z ewidencji środków trwałych, nie ciążył na niej obowiązek dokonania jakiejkolwiek korekty naliczonego podatku VAT. Dokonanie takich czynności stanowi bowiem likwidację tego środka trwałego, a zatem czynność niepodlegającą podatkowi od towarów i usług". Identyczne stanowisko zajęły Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 22 lutego 2011 r. (IPPP2/443-961/10-3/KG) i Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 26 października 2011 r. (IPTPP1/443-569/11-2/MS).

Co więcej, w dwóch ostatnich pismach organy podatkowe stanęły na stanowisku, że także nieodpłatne pozostawienie nakładów wynajmującemu po rozwiązaniu umowy jest likwidacją środka trwałego niepowodującą obowiązku korekty VAT. Argumentowały, że gdy własność wszelkich nakładów poczynionych przez najemcę na dany lokal przeszła na wynajmującego bez jakiegokolwiek ekwiwalentu, to w takiej sytuacji doszło do utraty władztwa zarówno faktycznego, jak i prawnego nad tymi nakładami przez spółkę oraz do wykreślenia tych składników majątku z prowadzonej przez nią ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a zatem spełnione są warunki uznania danego zdarzenia za likwidację środka trwałego. Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym nie spowoduje po stronie wnioskodawcy obowiązku korekty podatku VAT naliczonego od części niezamortyzowanej inwestycji.

Zastosowanie się do tych wyjaśnień w razie pozostawienia nakładów najemcy może być jednak ryzykowne, gdyż w wielu interpretacjach organy podatkowe zajmowały inne stanowisko, wskazując, że w tym przypadku dochodzi do zmiany przeznaczenia środka trwałego (z chwilą rozwiązania umowy najmu nie będzie on służyć czynnościom opodatkowanym) skutkującej obowiązkową korektą, zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT (tak pismo Izby Skarbowej w Warszawie z 7 marca 2011 r., IPPP1-443-1243/10-5/AS).

W interpretacjach organów podatkowych i orzecznictwie wyrażany jest też pogląd, że co prawda pozostawienie nakładów najemcy nie skutkuje koniecznością korekty VAT, ale za to jest to nieodpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu (tak np. wskazane pismo Izby Skarbowej w Poznaniu).