Pod nazwą „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw” w programie „Kapitał ludzki” kryje się specjalna pula środków z działania 8.2.1 mających skłonić przedsiębiorców i sektor nauki do bliższej współpracy. Zachęta ma wymiar finansowy. Chodzi o współfinansowanie, a czasem całkowite pokrycie kosztów (100-proc. finansowanie) takich inicjatyw, jak organizacja staży i praktyk lub tymczasowego zatrudnienia wysoko wykwalifikowanego personelu (naukowców) w firmach.
Staże lub praktyki mogą mieć dwojaką postać: wizyty pracowników przedsiębiorcy w jednostkach naukowych lub badawczych bądź wizyty pracowników takich jednostek w firmach. Generalnie chodzi o to, aby dzięki tym kontaktom wymieniali się oni wiedzą i doświadczeniem, mogli wspólnie pracować nad wdrażaniem nowych idei, przekuwać wiedzę teoretyczną na praktykę gospodarczą bądź sprawdzać pomysły przedsiębiorcy w warunkach laboratoryjnych.
Te ogólne cele działania 8.2.1 programu „KL” są doprecyzowywane przez samorządy województw (wojewódzkie urzędy pracy), które odpowiadają za jego realizację, czyli ogłaszanie konkursów, nabór wniosków, ich ocenę, podpisywanie umów i kontrolę realizacji projektów. Dlatego ogłaszając konkurs, instytucje te mogą zaznaczyć, jakie dokładnie rodzaje projektów chcą w danym momencie wspierać i jakie kryteria powinny one spełniać.
Firmy i instytucje naukowe z województwa dolnośląskiego w ogłoszonym konkursie mają szansę uzyskania dotacji na następujące rodzaje projektów:
• staże i szkolenia praktyczne dla pracowników przedsiębiorstw przeprowadzane w jednostkach naukowych albo pracowników naukowych jednostek naukowych oraz pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych uczelni w przedsiębiorstwach,
• szkolenia i/lub doradztwo dla pracowników przedsiębiorstw prowadzone przez (lub z udziałem) pracowników naukowych jednostek naukowych i uczelni, ukierunkowane na wdrożenie danych przedsięwzięć innowacyjnych w przedsiębiorstwach.
Nabór wniosków rozpoczął się 1 marca i będzie prowadzony do 30 marca. Wnioski przyjmuje Urząd Marszałkowski, a należy je dostarczyć na adres: UMWD, Departament Europejskiego Funduszu Społecznego, ul. Mazowiecka 17, Wrocław (pokój nr 0004). Ogłoszenie o rozpoczęciu konkursu, jego regulamin, wzór aplikacji, umowy o dofinansowanie oraz kryteria służące wyborowi projektów są dostępne na stronie www.efs.dolnyslask.pl.
Szczegółowe informacje można także uzyskać pod nr. tel. (71) 776 96 17, (71) 776 96 03, (71) 776 95 51 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: promocja.efs@dolnyslask.pl).