Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził korzystne dla spółek stanowisko dotyczące opodatkowania dywidendy. Sąd kasacyjny uznał, że spółka, która wypłaca zysk w formie niepieniężnej, nie musi się z tego tytułu rozliczać z fiskusem.

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że dysponuje niepodzielonym zyskiem z lat ubiegłych, zgromadzonym na kapitale zapasowym. Na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników zysk ma zostać wypłacony nie w formie dywidendy pieniężnej, lecz rzeczowej, stanowiącej substytut świadczenia pieniężnego. Wypłata zysku zostanie zrealizowana przez przeniesienie na wspólników prawa własności części nieruchomości, której rynkowa wartość będzie odpowiadała kwocie zobowiązania spółki z tytułu zysku przeznaczonego do podziału. Takie rozwiązanie pozwoli utrzymać płynność finansową spółki.

Spółka chciała się upewnić, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej, zwłaszcza przekazanie wspólnikom prawa własności nieruchomości, nie spowoduje powstania przychodu.

Fiskus był innego zdania. Uznał, że przeniesienie prawa własności w drodze wypłaty dywidendy niepieniężnej należy traktować na równi ze zbyciem. W spółce powstanie przychód z tytułu odpłatnego zbycia prawa własności części nieruchomości w wysokości jej wartości rynkowej odpowiadającej wartości dywidendy przeznaczonej do wypłaty. Ostatecznie jednak stanowiska fiskusa nie potwierdził ani sąd I, ani II instancji. Oddalając jego skargę kasacyjną, NSA zauważył, że źródłem dywidendy jest zysk.

– Dywidenda może być wypłacona zarówno w formie pieniężnej, jak i rzeczowej – podkreślił sędzia NSA Antoni Hanusz.

Reklama
Reklama

W bilansie spółki po stronie aktywów zapisane są nie tylko kwoty pieniężne, ale także inne wartości, np. prawo do nieruchomości. Aktywa te są źródłem zaspokojenia zobowiązań wynikających z uchwały o wypłacie dywidendy. Roszczenie o zysk znajdzie się w pasywach. Zdaniem NSA wypłata zysku w formie rzeczowej spowoduje jedynie przesunięcie danej pozycji z aktywów na pasywa. Nie powstanie z tego tytułu żadne przysporzenie. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 1384/10