Wciąż jeszcze można składać wnioski o dofinansowanie w konkursie ogłoszonym i prowadzonym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Jest to instytucja, której władze samorządowe powierzyły pieczę nad realizacją programu regionalnego województwa mazowieckiego.
Część środków z tego programu zarezerwowano na wsparcie firm. Kryją się w tzw. działaniach. Jednym z nich jest to o numerze 1.8 „Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie wdrażania najlepszych dostępnych technik (BAT)”.
Rodzaje projektów
O dotacje mają prawo starać się mikro-, małe i średnie firmy działające na terenie Mazowsza. Chodzi zatem o firmy, w których zatrudnienie nie przekracza 249 osób oraz których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro i/lub całkowity bilans roczny 43 mln euro.
Zgodnie z nazwą działania wsparcie może zostać przyznane na wprowadzanie w przedsiębiorstwie najlepszych dostępnych technik w zakresie:
• zmiany technologii stosowanych w firmie na takie, które będą służyć eliminowaniu niekorzystnego oddziaływania na środowisko poprzez zapobieganie i ograniczanie szkodliwych emisji (zanieczyszczonej wody, powietrza, gazów, pyłów itp.),
• zmiany technologii służących zmniejszeniu zapotrzebowania na energię, wodę oraz surowce, ze szczególnym uwzględnieniem wtórnego wykorzystania ciepła odpadowego oraz eliminacji wytwarzania odpadów,
• zmiany dotychczas stosowanych technologii na takie, które są ukierunkowane na ograniczenie wielkości emisji niektórych substancji i energii do poziomu określonego w przepisach krajowych i wspólnotowych oraz w dokumentach referencyjnych BAT,
• inwestycje w urządzenia ograniczające emisje do środowiska (tzw. urządzenia końca rury), których zastosowanie jest niezbędne dla spełnienia zaostrzających się standardów emisyjnych lub granicznych wielkości emisji.
Ostatni dzwonek
Innymi słowy, na finansową pomoc w postaci refundacji części poniesionych nakładów inwestycyjnych mogą liczyć ci przedsiębiorcy, których projekty pozytywnie wpłyną na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego lub w ogóle przyczynią się do eliminacji szkodliwych oddziaływań.
W grę wchodzą więc inwestycje związane np. z instalowaniem nowoczesnych filtrów, budową własnych oczyszczalni, wprowadzaniem technologii, dzięki którym utrzymanie dotychczasowej produkcji będzie wymagać mniejszego zużycia surowców, wody lub prądu. Innym przykładem projektu pasującego do tego działania może być wdrożenie technologii, dzięki której uda się wykorzystać elementy uboczne powstające w wyniku produkcji, które dotychczas były traktowane jako odpady.
Jeżeli przedsiębiorca chciałby uzyskać dotację na tego typu inwestycję musi spieszyć się ze złożeniem wniosku. Konkurs organizowany przez MJWPU ma bowiem tzw. formułę otwartą. To oznacza, że wnioski o przyznanie dofinansowania będą przyjmowane do wyczerpania określonego poziomu budżetu (150 proc.). W momencie, w którym wartość złożonych przez firmy wniosków przekroczy tę wartość, nabór zostanie zamknięty. Pomiędzy firmy, które złożą poprawne wnioski i przejdą przez kolejne etapy oceny, zostanie rozdzielone ponad 9 mln euro.
Przyznana dotacja może sfinansować maksymalnie 60 proc. kosztów inwestycji uznanych za kwalifikowane. Za takie mogą być uznane wydatki związane m.in. z prowadzeniem prac: ziemnych, budowlano-montażowych, instalacyjnych, rozbiórkowych, wykończeniowych, związanych z zagospodarowaniem terenu.
To także przebudowa infrastruktury technicznej kolidującej z inwestycją, zakup materiałów niezbędnych do realizacji projektu, zakup środków trwałych wraz z ich montażem i kosztami pierwszego uruchomienia (jeżeli jest wymagane przez firmę serwisową lub dla zachowania gwarancji).
Do kosztów kwalifikowanych wolno także zaliczyć wydatki na nadzór inwestorski (autorski) w zakresie prawidłowości realizacji inwestycji. Oczywiście wszystkie czynności podejmowane przez przedsiębiorcę oraz wszystkie wydatki muszą być uzasadnione zakresem projektu (jego celem, zakładanymi rezultatami, zakresem rzeczowym).
Cel działania
Celem działania 1.8 jest zapobieganie powstawaniu i redukcja zanieczyszczeń różnych komponentów środowiska poprzez dostosowywanie się przedsiębiorstw do wymogów BAT.
Wsparciem publicznym zostaną objęte inwestycje, które umożliwiają dostosowywanie się istniejących przedsiębiorstw do wymogów prawa wspólnotowego (dyrektywa nr 2008/1/WE z 15 stycznia 2008 r. w sprawie zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli – DzUrz WE L 24 z 29 stycznia 2008 r.). Dlatego dotowane będą przedsięwzięcia wpływające na poprawę stanu środowiska.
Projekty zgłaszane w ramach tego działania mogą dotyczyć pozwoleń zintegrowanych, oczyszczania ścieków przemysłowych, ochrony powietrza oraz gospodarki odpadami przemysłowymi i niebezpiecznymi. Dofinansowane będą przedsięwzięcia wprowadzające proekologiczne technologie, cechujące się m.in. materiałooszczędnością, zmniejszeniem wodochłonności produkcji, zmniejszeniem ilości wytwarzanych odpadów.