Projekt promocji gospodarczej Polski wschodniej realizowany jest w ramach działania 1.4 programu „Rozwój Polski wschodniej”. Przewiduje on realizację długoterminowych i spójnych działań komunikacyjnych. Rezultatem jego realizacji ma być wzrost konkurencyjności gospodarczej i atrakcyjności obszaru, tzn. firm, produktów, usług, kapitału, dużych miast oraz mniejszych miejscowości.
Za realizację tego projektu odpowiada Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. To ona podpisała w tej sprawie stosowną umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i otrzymała na jego realizację unijną dotację. Środki te może wykorzystywać na różne przedsięwzięcia, które mają przybliżać makroregion Polski wschodniej do dynamicznego rozwoju.
Jedna z możliwości wydatkowania tych środków to udzielanie przedsiębiorcom tzw.pomocy de minimis. Jednak nie chodzi tutaj o przyznawanie tradycyjnie rozumianych dotacji na inwestycje przeprowadzane przez firmy, lecz współfinansowanie ich udziału w różnego rodzaju wydarzeniach promocyjnych.
Ku nowym rynkom
Jednym ze sposobów na poprawę kondycji gospodarczej regionu jest zwiększenie jego eksportu. Dlatego właśnie z myślą o przedsiębiorcach realizowane są misje gospodarcze, wyjazdy studyjne lub inwestycyjne.
To dla przedsiębiorców okazja do poznania nowych rynków, zaprezentowania własnej oferty produktowej lub usługowej, rozpoznania nowych partnerów handlowych i nawiązania z nimi kontaktów. W takim też celu PAIiIZ zgłasza swój udział w międzynarodowych targach a następnie zaprasza wybranych przedsiębiorców do uczestniczenia w nich.
Wybieraj z listy
Istotne jest to, że za cały projekt odpowiada przywołana instytucja i to ona układa listę sponsorowanych imprez promocyjnych. Nie może być tak, że przedsiębiorca sam zgłasza się na jakieś targi lub samodzielnie organizuje misję gospodarczą a następnie stara się o dofinansowanie.
Takiej dotacji w ramach tego programu nie otrzyma. Tutaj można wybierać jedynie spośród tych wydarzeń, które zostały wybrane do realizacji w danym roku - patrz tabela. Większość z nich dedykowana jest wybranemu sektorowi działalności. Przykładowo: meblowemu, spożywczemu, jachtowemu, nowych technologii (IT, BPO, ICT).
Spełnij kryteria
Nabór wniosków organizowany jest odrębnie dla każdego wydarzenia z listy projektów. Przedstawiony jest wówczas jego regulamin oraz kryteria, jakie powinna spełniać firma starająca się o udział. Część z tych kryteriów zawsze jest jednakowa i wynika z tego, że pomoc jest przyznawana w formie wsparcia de minimis.
W związku z tym musi być zgodna z regułami takiego wsparcia (szczegóły określa rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na promocję gospodarczą Polski wschodniej, stworzenie sieci współpracy centrów obsługi inwestora, tworzenie i rozwój klastrów, tworzenie polityki rozwoju regionalnego w ramach programu „Rozwój Polski wschodniej”; DzU z 2009 r. nr 61, poz. 503).
Inne kryteria mogą się wiązać ze specyfiką konkretnego wydarzenia (np. dopuszczenie do udziału wyłącznie firm działających w danym sektorze na podstawie ich kodów PKD lub EKD). Aby zapoznać się z aktualną ofertą PAIiIZ, wystarczy odwiedzić jej stronę internetową (www.paiz.gov.pl).