Przedsiębiorcy muszą się liczyć z tym, że zdobycie unijnej dotacji będzie coraz trudniejsze. Z jednej strony dlatego że środki te po prostu się wyczerpują, z drugiej dlatego że instytucje odpowiedzialne za ich wydawanie mają komfort wynikający z sytuacji.
Nie muszą się bowiem spieszyć z ich kontraktowaniem, ponieważ wiadomo, że środki te nie przepadną – liczba chętnych przedsiębiorstw do sięgnięcia po nie jest zawsze duża. Dlatego też mogą (i zresztą powinny) stawiać ostrzejsze kryteria dotyczące wyboru projektów.
W praktyce oznacza to finansowanie tylko tych rodzajów inwestycji, których wartość dodana jest największa. W polskich warunkach jest to stawianie na rozwój badań, prac rozwojowych i zwiększanie współpracy pomiędzy sektorem przedsiębiorstw a instytucjami naukowymi i badawczymi. To także kwestia ochrony własności intelektualnej.
Niestety, właśnie w tych kwestiach przedsiębiorcy mają jeszcze wiele do nadrobienia i właśnie ta część środków unijnych, która jeszcze pozostała, powinna stymulować przedsięwzięcia pozwalające zmienić ten stan rzeczy. W takie podejście wpisuje się działanie 1.2 „Rozwiązania innowacyjne w MŚP” programu województwa pomorskiego. Już sama jego nazwa sugeruje, że przedmiotem wsparcia nie są tu jakiekolwiek inwestycje firm, lecz te, które pozwalają podnieść poziom ich innowacyjności.
Tylko dla innowacyjnych
Działanie 1.2 kierowane jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Jego głównym celem jest rozwój przedsiębiorstw innowacyjnych.
Dlatego wspierane projekty mogą dotyczyć inwestycji w prawa własności intelektualnej, działalności badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwach oraz innych innowacji, które powinny zakończyć się wdrożeniem nowoczesnych procesów wytwarzania oraz komercjalizacją nowych produktów, usług i platform produktowo-technologicznych.
Przekładając na język przykładowych projektów, na dotacje mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy:
• nabywają wyniki prac B+R,
• stają się właścicielami praw do własności intelektualnej, w tym patentów, licencji, know-how lub innej nieopatentowanej wiedzy technicznej związanej z wdrażanym produktem lub usługą,
• sami starają się o uzyskanie praw wyłącznych (np. patentów) dla własnych rozwiązań technicznych,
• chcą rozwijać własną działalność badawczo-rozwojową (wsparcie inwestycyjne działalności B+R w przedsiębiorstwach),
• wdrażają innowacyjne procesy produkcji wyrobów lub świadczenia usług albo tego typu systemy organizacyjne bądź też chcą wdrożyć wyniki prac B+R,
• planują wdrożyć i komercjalizować innowacyjne produkty lub usługi albo platformy produktowo-technologiczne.
Gdzie i ile
Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach tego działania wystartował z początkiem grudnia i będzie prowadzony do końca lutego przyszłego roku. Konkurs organizuje Agencja Rozwoju Pomorza, która pełni funkcję tzw. instytucji wdrażającej. Dlatego też to ona przyjmuje wnioski.
Siedziba ARP mieści się przy ul. Arkońskiej 6, 80-387 Gdańsk. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi 50 proc. dla mikro- i małych przedsiębiorstw oraz 40 proc. dla średniej wielkości firm (w stosunku do tzw. kosztów kwalifikowanych). Przy tym maksymalna kwota wsparcia to 1 mln zł.
Warto jeszcze dodać, że na cały konkurs zarezerwowano ok. 6,5 mln zł. Szczegółowe informacje o naborze zostały opublikowane na stronie internetowej ARP www.arp.gda.pl.
Preferencje dla wybranych
Zgodnie z zapisami tzw. uszczegółowienia programu w trakcie wyboru preferowane będą projekty:
• wynikające z regionalnej strategii innowacji dla województwa pomorskiego,
• partnerskie, wynikające ze współpracy kilku podmiotów,
• wprowadzające na rynek innowacyjne wyroby lub usługi,
• przyczyniające się do oszczędności surowców i energii oraz ograniczające emisję szkodliwych substancji do środowiska.
Szkolenia dla przedstawicieli firm
Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca prowadzi zapisy na szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców. Kurs wiąże się z planowanym ogłoszeniem konkursu w ramach działania 1.2 (schemat A) „Dotacje na doradztwo dla MŚP”, a jego tematyka będzie poświęcona prawidłowemu wypełnianiu dokumentów zgłoszeniowych.
Aby wziąć udział w szkoleniu, należy wysłać zgłoszenie na formularzu znajdującym się na stronie www.dip.dolnyslask.pl. W formularzu należy wpisać m.in. imię, nazwisko, nazwę instytucji i jej adres.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Kursy będą przeprowadzone 15 i 16 grudnia w siedzibie Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej przy ulicy Strzegomskiej 2/4 we Wrocławiu.