Wykonawca może polegać na wiedzy, doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych firm, niezależnie od charakteru prawnego łączących ich z nimi stosunków.
Jak podkreśla Krajowa Izba Odwoławcza, powołanie się na cudzy potencjał powinno jednak stanowić wyjątek od reguły. To wykonawca musi mieć kompetencje do wykonania zamówienia (sygnatura akt: KIO 2283/11).
Jeżeli startujący w przetargu powołuje się na cudzy potencjał, może on służyć jedynie spełnieniu minimalnych warunków udziału w postępowaniu, a nie do uzyskania dodatkowej punktacji i zajęcia wyższej pozycji w rankingu wykonawców. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 26 ust. 2b prawa zamówień publicznych podmiot trzeci udostępnia zasoby „niezbędne" do wykonania zamówienia, czyli takie, bez których nie jest ono możliwe.
Zdaniem Krajowej Izby Odwoławczej odmienna interpretacja i dowolne użyczanie sobie wzajemnie zasobów przez wykonawców jedynie w celu zawyżenia punktacji i wyeliminowania konkurencji mogłaby zaburzyć cel tej regulacji.
Korzystanie z cudzego potencjału ma bowiem sprawić, że więcej wykonawców będzie brało udział w przetargach, a tym samym wzrośnie konkurenyjność ofert.