- Spółka ma samochód w leasingu operacyjnym. Jednocześnie wydzierżawia go innej firmie. Przy przenoszeniu siedziby spółki z Gdyni do Wrocławia zagubiła się część umów. Z tego powodu nie wystawiała przez pięć miesięcy faktur na świadczone usługi dzierżawy.

We wrześniu 2011 spostrzeżono błąd, odszukano kopię umowy i obciążono dzierżawcę kosztami dzierżawy za miesiące kwiecień – wrzesień 2011. Spółka zrobiła to jedną fakturą wystawioną 30 września 2011.

W umowie dzierżawy łączącej spółkę i dzierżawcę wskazano, że ten ostatni jest zobowiązany do zapłaty wydzierżawiającemu miesięcznego czynszu dzierżawnego wraz z opłatami dodatkowymi w wysokości wskazanej w umowie. Wydzierżawiający wystawia fakturę obejmującą te opłaty.

Zapłata czynszu powinna nastąpić przelewem w terminie 14 dni kalendarzowych od daty wystawienia faktury. Kiedy wykazać obowiązek podatkowy w VAT w stosunku do kwoty wynikającej z wrześniowej faktury – na bieżąco czy przez korektę deklaracji VAT-7 za miesiące od kwietnia do września 2011?

Zgodnie z ogólną regułą wyrażoną  w art. 19 ust. 1 i ust. 4 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Jednocześnie, w myśl art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT, z tytułu świadczenia w kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze  obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Ten przepis ma charakter szczególny w stosunku do ogólnej zasady określonej w art. 19 ust. 1 i 4. Uzależnia powstanie obowiązku podatkowego od chwili

- otrzymania przez sprzedawcę (tutaj spółkę) całości lub części zapłaty bądź

- terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze (w zależności, które zdarzenie wystąpi wcześniej: płatność za usługę czy też upływ terminu płatności z umowy lub z faktury).

W analizowanym przypadku:

- umowa zawiera informację, że zapłata czynszu dzierżawnego powinna nastąpić przelewem w terminie 14 dni kalendarzowych liczonych od daty wystawienia faktury,

- fakturę z tytułu czynszu dzierżawnego za miesiące kwiecień – wrzesień 2011 spółka wystawiła 30 września 2011,

- termin płatności wynosi dziesięć dni od dnia otrzymania faktury przez dzierżawcę,

- spółka nie otrzymała zapłaty za czynsz dzierżawny należny za okres kwiecień

– wrzesień 2011  do dnia wystawienia faktury.

W konsekwencji obowiązek podatkowy w stosunku do wszystkich miesięcy ujętych w fakturze sprzedaży wystawionej 30 września powstał w październiku 2011.

Prawidłowość takiego sposobu postępowania potwierdza interpretacja

Izby Skarbowej w Warszawie z 11 lipca 2011 (1401/PH-II/4407/14-18/07/MZ)

.

 

—Karolina Gierszewska doradca podatkowy, zastępca dyrektora departamentu podatków pośrednich ECDDP sp. z o.o