Niezbędne jest przeprowadzenie procedury zwanej „dołączeniem do sprawy”. Jest to proces, który nie został opisany ani zdefiniowany w żadnym akcie prawnym. Konieczność jego przeprowadzenia wynika ze względów informatycznych.

Dołączenie do sprawy polega na powiązaniu danych konta użytkownika z danymi pozwanego zawartymi w elektronicznych danych sprawy sądowej prowadzonej w systemie informatycznym epu.

Tylko po przeprowadzeniu tego procesu możliwe jest działanie pozwanego w sprawie w drodze elektronicznej, wówczas pisma elektroniczne skierowane przez niego do danej sprawy trafią wprost do jej elektronicznych akt.

W pouczeniu do nakazu zapłaty

Pozwany, aby dołączyć się elektronicznie do prowadzonej przeciwko niemu sprawy, musi skorzystać z doręczonego mu w drodze papierowej kodu dostępu do akt sprawy, który znajduje się w pouczeniu do nakazu zapłaty. Po zalogowaniu się na swoje konto użytkownika należy skorzystać z linku „dołącz do sprawy” znajdującego się w dziale „możliwe akcje”.

W jakim charakterze

Po jego wybraniu otwiera się strona, na której z rozwijanej listy należy wybrać opcję, w jakim charakterze chcemy dołączyć do tej sprawy. Pozwany niereprezentowany przez pełnomocnika wybiera opcję mającą postać pytania „czy jestem pozwanym?”.

Po jej wybraniu automatycznie pojawiają się imię i nazwisko pozwanego oraz jego PESEL – pobrane z danych konta użytkownika – oraz pole, w którym należy wpisać wspominamy wcześniej kod dostępu do akt.

Po wniesieniu e-pisma

Mechanizm dołączania do akt jest niestety, na chwilę pisania tego artykułu, obarczony pewnym błędem. Na stronie umożliwiającej dołączenie do sprawy znajduje się opcja „wnoszę o ustanowienie komunikacji elektronicznej”, którą można zaznaczyć, dołączając do sprawy. Z takiego mechanizmu wynikałoby, że ustanowienie komunikacji elektronicznej z powodem zależy od jego wniosku w tym zakresie.

Tymczasem zgodnie z treścią art. 131

1

§ 1 k.p.c. elektronicznych doręczeń dla pozwanego dokonuje się od  momentu wniesienia przez niego pisma procesowego drogą elektroniczną. W  myśl art. 505

31

§ 3 k.p.c. od tego samego momentu pozwany ma obowiązek składania kolejnych pism w drodze elektronicznej.

Niestety, często zdarza się, że pozwany dołączając elektronicznie do sprawy, zaznacza opcję „wnoszę o ustanowienie komunikacji elektronicznej” a następnie nie udaje mu się wnieść sprzeciwu w drodze elektronicznej i składa go w tradycyjnej formie papierowej. Zaznaczenie tej opcji powoduje w systemie epu automatyczną zmianę sposobu doręczeń dla pozwanego na elektroniczną.

W opisanej powyżej sytuacji dochodzi więc często do omyłkowych doręczeń elektronicznych dla pozwanego, mimo że brak jest ku temu podstaw w przepisach prawa. Należy pamiętać jednak, że niezaznaczenie tej opcji uniemożliwia składanie pism procesowych w drodze elektronicznej.

Po wypełnieniu wszystkich pól i zaznaczeniu opcji należy kliknąć przycisk „dołącz do sprawy”.

Zobacz serwis:

Prawnicy, doradcy i biegli

»

Sędziowie i sądy

»

Sądy i trybunały

»

E-sądy