Mają oni obowiązek wpisu do rejestru, który zgodnie z ustawą o bateriach i akumulatorach (DzU z 2009 r. nr 79, poz. 666 ze zm.) prowadzi główny inspektor ochrony środowiska.

Aby się zarejestrować, przedsiębiorca musi złożyć stosowny wniosek. Uzyska wówczas numer, który podaje na dokumentach związanych z obrotem ogniwami. Dla wprowadzających wpis do rejestru z reguły jest odpłatny (wyjątki poniżej). Ponadto corocznie, z wyjątkiem tego roku, w którym dokonano wpisu, uiścić trzeba opłatę roczną. Przetwarzający rejestrują się nieodpłatnie.

Uwaga!

Firmy, które rozpoczynają działalność podlegającą wpisowi do rejestru prowadzonego przez GIOŚ, muszą to zrobić, zanim zaczną wprowadzać do obrotu baterie lub akumulatory.

Podobnie jak w przypadku poprzednio omawianych produktów wprowadzający może wypełniać obowiązki samodzielnie.

Firmy mogą wprowadzać tylko dopuszczone zgodnie z przepisami i odpowiednio oznakowane ogniwa.

Zgodnie ze słownikiem Bateria, akumulator

– źródło energii elektrycznej wytwarzanej przez bezpośrednie przetwarzanie energii chemicznej, które składa się z jednego albo kilku:

• pierwotnych ogniw baterii nienadających się do powtórnego naładowania albo

• wtórnych ogniw baterii nadających się do powtórnego naładowania.

Podpisz umowy

Firmy wprowadzające baterie i akumulatory mogą też, a nawet niekiedy muszą wiele obowiązków zlecić innym firmom.

Dotyczy to m.in. zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych ogniw, odbierania wyeksploatowanych baterii ze sklepów, prowadzenia obowiązkowej sprawozdawczości czy podpisywania umów z przetwarzającym ogniwa.

Obowiązkową pisemną umowę trzeba zawrzeć ze zbierającymi ogniwa i z prowadzącymi zakład przetwarzania takich wyrobów.

Część pieniędzy z rocznych przychodów firmy wprowadzające baterie muszą przeznaczać na kampanie edukacyjne, które informują o szkodliwości ogniw, sposobach ich zbierania czy obowiązkowych oznakowaniach.

Ustalenie właściwego poziomu zbierania i ewentualne wyliczenie wysokości opłaty produktowej wiąże się z koniecznością prowadzenia ewidencji obejmującej informacje o rodzaju, ilości i masie wprowadzanych do obrotu baterii i akumulatorów. Niezbędne jest także przechowywanie dokumentacji przez pięć lat  licząc od końca roku kalendarzowego, którego dotyczy.

Obowiązki może przejąć dowolna firma parająca się tego rodzaju działalnością (ze stosowną decyzją wydaną ma podstawie ustawy o odpadach).

Uwaga!

Sprawozdania dotyczące zbierania i opłaty produktowej przedkładają jedynie wprowadzający baterie i akumulatory przenośne (czyli nie te, które ustawa nazywa przemysłowymi; o jakie dokładnie chodzi, mówi załącznik nr 1 do ustawy o bateriach i akumulatorach).

Co może zrobić firma za wprowadzającego

Wprowadzający baterie i akumulatory musi dokładnie się przyjrzeć firmie, która ma przejąć od niego obowiązki. To on ponosi bowiem odpowiedzialność za prawidłową realizację większości obowiązków, nawet jeśli je komuś zlecił.

Dlatego nie zawsze warto się kierować najniższą ceną. Firma zajmująca się obowiązkami w zakresie recyklingu baterii może za wprowadzającego:

• przejąć obowiązek zbiórki zużytych baterii i akumulatorów,

• przejąć obowiązek przetwarzania i recyklingu zużytych baterii i akumulatorów,

• sporządzać sprawozdania do właściwego urzędu marszałkowskiego, czyli:

– roczne sprawozdanie o rodzaju, ilości i masie wprowadzonych do obrotu baterii i akumulatorów,

– roczne sprawozdanie o osiągniętych poziomach zbierania wraz z wykazem punktów zbierania prowadzonych przez danego zbierającego zużyte baterie i akumulatory oraz wykazem miejsc odbioru, z których zbierający odbiera zużyte baterie i akumulatory przenośne, oraz

– wykaz zakładów przetwarzania zużytych baterii i akumulatorów, z którymi wprowadzający ma zawartą umowę,

– roczne sprawozdanie o wysokości środków przeznaczonych na publiczne kampanie edukacyjne,

• przeprowadzić akcje edukacyjne.