O prawie 8 proc. wzrosła liczba wypadków przy pracy w pierwszym półroczu tego roku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nieznacznie mniej było wypadków śmiertelnych, za to o ponad 3 tys. więcej wypadków lekkich. O nieszczęście najłatwiej w województwach dolnośląskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim. Najbezpieczniej jest na Mazowszu i w Małopolsce.

Tak wynika z monitoringu GUS.

Najbardziej narażeni są zatrudnieni w przetwórstwie przemysłowym. Tam odnotowuje się najwięcej wypadków. W tej branży najwięcej pracowników, bo aż 43, poniosło śmierć w pracy. Na drugim miejscu są budowlańcy. Zginęło ich aż 35. Najdłużej po wypadku dochodzą do siebie górnicy. Są niezdolni do pracy aż 51,6 dnia. Średnia krajowa to 31,2 dnia.

Nie wiadomo, jaka jest rzeczywista liczba wypadków przy pracy. Często się ich bowiem nie ujawnia.

– Pracodawcy nalegają, żeby ich nie zgłaszać, m.in. z obawy przed odpowiedzialnością za wykroczenie lub przestępstwo wynikłe z niezapewnienia bezpiecznych warunków pracy.

W interesie pracownika leży jednak ujawnienie takiego wypadku – mówi Maciej M. Bogucki, radca prawny w Kancelarii Mamiński & Wspólnicy.

Poszkodowanemu mogą bowiem przysługiwać zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy oraz jednorazowe odszkodowanie wypłacane ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Kwoty jednorazowych odszkodowań za wypadek przy pracy lub chorobę zawodową wynoszą 645 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. 11 287 zł otrzyma pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy utracił zdolność do samodzielnej egzystencji. Poszkodowany może się także domagać renty z tytułu niezdolności do pracy.

– Świadczenia nie będą jednak przysługiwały, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przepisów BHP spowodowane przez pracownika umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa – zaznacza Maciej M. Bogucki.

Nie może się ich również spodziewać pracownik, który przyczynił się w znacznym stopniu do wypadku, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających albo substancji psychotropowych.

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

BHP

»

Wypadki w pracy

 

Zobacz przepisy z komentarzami:

Dobra Firma » Kadry i płace » Przepisy z komentarzami » BHP » Wypadki w pracy i choroby zawodowe