Do takich wniosków doszła krakowska delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów  i nałożyła kary na obydwu przedsiębiorców (numer decyzji RKR-24/2011)

Prowadzili oni odrębne firmy transportowe w Słupcu. Jedna była zarejestrowana przez męża i posiadała swoje autobusy, druga przez żonę, która korzystała w swej działalności z pojazdów męża. Obydwie działały pod tym samym adresem i obydwie startowały w tych samych przetargach na dowóz dzieci do szkół.

Zastrzeżenia wzbudziły trzy z tych przetargów. Po wygraniu jednego z nich firma żony odmówiła realizacji zamówienia, dlatego gmina musiała wybrać drugą w kolejności, a więc droższą ofertę męża. W kolejnych po otwarciu ofert, gdy okazywało się, że jedna z firm zajmowała pierwsze miejsce, a druga kolejne, zwycięzca nie uzupełniał brakujących dokumentów. Zamawiający musiał więc wykluczać go z przetargu i wybierać droższą ofertę.

Obie firmy zapewniały, że prowadzą odrębną działalność i konkurują ze sobą na rynkowych zasadach. Żona tłumaczyła, że wycofała się z pierwszego przetargu, bo zorientowała się, że pojazd, który chciała wynająć od męża, jest niesprawny technicznie. Jego właściciel twierdził zaś, że mimo złego stanu autobusu mógł przyjąć zlecenie, gdyż dysponuje własnym warsztatem.

UOKiK nie dał wiary tym tłumaczeniem. Już samo to, że firmy należą do małżonków, wzbudziło jego nieufność. "Występowanie ścisłych więzi rodzinnych, prowadzenie działalności pod  tym samym adresem, korzystanie z tego samego parku samochodowego i tych samych kierowców, posługiwanie się wspólnym numerem telefonu i faksu, przystępowanie do tych samych przetargów nie jest wprawdzie zabronione, niemniej jednak wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo wymiany istotnych informacji gospodarczych" – napisał w decyzji.

Poszlak było więcej. Oferty składane we wszystkich przetargach były wypełnione tym samym charakterem pisma i miały taki sam układ. Za każdym razem sąsiadowały też ze sobą cenowo, co oznaczało, że w razie rezygnacji tańszej firmy (lub jej wykluczenia) zlecenie dostawała druga w kolejności i droższa.

Zobacz serwisy:

» Samorząd » Zamówienia publiczne

» Dobra Firma » Firma » Konkurencja » Porozumienia ograniczające konkurencję