Nie. Z ustawy o wychowaniu w trzeźwości (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 70, poz. 473 ze zm.) wynika, że pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby, która stawiła się do niej po alkoholu lub go spożywa w czasie pracy. Aby sprawdzić, czy pracownik jest w takim stanie, można przeprowadzić badanie alkomatem lub badanie na zawartość alkoholu we krwi. Musi być ono jednak wykonane przez organ do tego uprawniony. Zasady przeprowadzenia określa rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 6 maja 1983 w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie (DzU nr 25, poz. 117).
Nie każdy może też wystąpić z inicjatywą sprawdzenia stanu trzeźwości. Takie prawo ma pracownik. Do niedawna tylko on mógł na podstawie badania żądać potwierdzenia, czy pił.
Od 1 lipca także pracodawca ma możliwość wystosowania takiego żądania. Ale już nie Państwowa Inspekcja Pracy. Agata Kostyk-Lewandowska z Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu potwierdza, że PIP nie jest uprawniona do sprawdzenia stanu trzeźwości pracowników.
Państwowa Inspekcja Pracy nie ma też żadnych możliwości ukarania pracownika, który wykonuje prace, nawet te niebezpieczne (np. na budowie), w stanie nietrzeźwości. To należy już tylko do pracodawcy. Ten może zastosować kary dyscyplinarne, ze zwolnieniem w trybie art. 52 kodeksu pracy włącznie. PIP może co najwyżej – gdy otrzymuje informację np. o spożywaniu alkoholu przez pracowników pracujących na wysokościach – powiadomić policję lub straż miejską.
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
»
Uprawnienia i kwalifikacje pracownika