Sejm właśnie rozpoczął prace nad projektem nowelizacji przepisów wprowadzających ustawę o finansach publicznych. Przewiduje ona wchłonięcie PFRON przez budżet państwa od początku przyszłego roku.

Posłowie z Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zaproponowali jednak, by przedłużyć funkcjonowanie PFRON w obecnym kształcie jeszcze na trzy lata.

– Jesteśmy jak najbardziej za tą zmianą, gdyż bez tego od początku przyszłego roku groziłby nam paraliż organizacyjny – tłumaczy Edyta Sieradzka, wiceprezes Obpon.org. – Przedsiębiorcy zatrudniający niepełnosprawnych obawiają się, że po tych zmianach mieliby trudności z uzyskaniem dofinansowań.

Przede wszystkim dotychczasowe oddziały funduszu weszłyby w strukturę urzędów marszałkowskich, a jego prezesa zastąpiłby minister finansów. Nie wiadomo więc, jak po tak dużych zmianach funkcjonowałby system wypłaty dofinansowań i refundacji – wyjaśnia ekspertka.

Poza tym posłowie mieli wątpliwości, bo po zmianach zarządzanie dofinansowaniami przeszłoby do Ministerstwa Pracy.

Problem polega na tym, że resort pełni jednocześnie nadzór nad funduszem. Wypłata pieniędzy i kontrola nad wydatkami trafiłyby więc w jedne ręce, co zdaniem posłów nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Sejm ma niewiele czasu na uchwalenie nowelizacji. Jest duże prawdopodobieństwo, że nastąpi to w ekspresowym tempie. Tym bardziej że nieoficjalnie mówi się, iż koalicja rządowa dała ustawie zielone światło.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

Niepełnosprawny w firmie

»

Dofinansowanie wynagrodzeń