Na tym posiedzeniu Sejm zajmie się rządowym projektem noweli kodeksu spółek handlowych. Wprowadza on zalecenia dyrektywy unijnej 2009/109/WE z 16 września 2009 r. w sprawie wymogów sprawozdawczości i dokumentacji w razie połączeń i podziałów spółek. W kilku miejscach zmiany idą nawet dalej niż przepisy unijne.

Biegły rewident nie będzie musiał badać sprawozdania założycieli spółki w zakresie wkładów niepieniężnych, np. papierów wartościowych, jeśli ich cena została ustalona na rynku regulowanym. Nie będzie też opiniował innych aktywów, jeżeli ich wartość godziwa wynika ze sprawozdania finansowego za poprzedni rok zbadanego przez rewidenta.

Sprawozdanie założycieli będzie jednak wymagać kontroli rewidenta (w zakresie wkładów niepieniężnych), jeżeli wystąpiły nadzwyczajne okoliczności, które zmieniły cenę papierów wartościowych, bądź wystąpiły nowe okoliczności wpływające na wartość wkładów w chwili ich wniesienia.

Nowe przepisy dopuszczą odstąpienie podczas łączenia spółek, za zgodą wszystkich wspólników, od sprawozdania uzasadniającego połączenie oraz udzielania informacji o zmianach aktywów i pasywów między sporządzeniem planu a uchwałą o połączeniu.

Ponieważ zmiany są dość szerokie, przyjęto zasadę, że do wszczętych procedur łączenia i podziału przed wejściem w życie noweli (co ma nastąpić po 30 dniach od ogłoszenia) stosuje się przepisy dotychczasowe.

etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Czytaj też:

 

Zobacz

»

Dobra Firma

»

Firma

»

Spółki

»

Przekształcenia, podziały, łączenia spółek

»

Łączenia spółek