Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych w najbliższym czasie ogłosi dwa kolejne konkursy dla przedsiębiorców. Chodzi oczywiście o podział środków z programu regionalnego dla województwa mazowieckiego.
Przypomnijmy, że pod koniec maja zakończył się nabór wniosków o dotacje na badania przemysłowe oraz eksperymentalne prace rozwojowe wraz z częścią wdrożeniową. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu przedsiębiorcy będą mogli samodzielnie przeprowadzać takie badania lub powierzać je wyspecjalizowanym instytucjom.
Po zakończeniu tego etapu przyjdzie czas na wdrożenie wyników badań lub prac rozwojowych w praktyce. Przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski w tym konkursie, czekają teraz na ogłoszenie jego wyników. To jednak niejedyne środki, o jakie mogą w tym roku powalczyć mazowieckie firmy.
Już w najbliższych dniach rozpocznie się bowiem nabór wniosków w ramach dwóch kolejnych konkursów. Pierwszy dotyczy działania 1.8 „Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie wdrażania najlepszych dostępnych technik (BAT)”, drugi – działania 2.3 „Technologie komunikacyjne i informacyjne dla MŚP”.
Czyste powietrze
Celem tego pierwszego jest zapobieganie powstawaniu i redukcja zanieczyszczeń poprzez dostosowanie się przedsiębiorstw do najlepszych dostępnych technik i technologii, znanych i stosowanych w tym zakresie.
Udzielenie dotacji ma pomóc w dostosowaniu się istniejącym przedsiębiorcom do wymogów unijnego prawa w zakresie zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli (dyrektywa nr 2008 /1/WE z 15 stycznia 2008, DzUrz UE nr L 24 z 29 stycznia 2008).
Dlatego właśnie wspierane tu będą przedsięwzięcia wpływające na poprawę stanu środowiska naturalnego, a projekty mogą dotyczyć pozwoleń zintegrowanych, oczyszczania ścieków przemysłowych, ochrony powietrza oraz gospodarki odpadami przemysłowymi i niebezpiecznymi.
Dofinansowane mogą być przedsięwzięcia bazujące na proekologicznych technologiach, m.in. wykazujących materiałooszczędność, zmniejszenie wodochłonności produkcji, zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów. Przekładając to na przykładowe projekty, wsparcie może dotyczyć:
- zmiany technologii stosowanych w firmie służących eliminowaniu szkodliwych oddziaływań i uciążliwości poprzez zapobieganie i ograniczenie emisji do środowiska,
- zamiany technologii służących zmniejszeniu zapotrzebowania na energię, wodę oraz surowce, ze szczególnym uwz-ględnieniem wtórnego wykorzystania ciepła odpadowego oraz eliminacji wytwarzania odpadów,
- zmiany technologii ukierunkowanych na ograniczenie wielkości emisji niektórych substancji i energii do poziomu określonego w przepisach krajowych i unijnych oraz w dokumentach referencyjnych BAT,
- inwestycje w urządzenia ograniczające emisje do środowiska (tzw. urządzenie końca rury), których zastosowanie jest niezbędne dla spełnienia zaostrzających się standardów emisyjnych lub granicznych wielkości emisji.
W tym miejscu należy wyraźnie podkreślić, że wsparcie nie może być udzielone na projekty przyczyniające się do dostosowania się przedsiębiorców do standardów i norm, dla których skończyły się już tzw. okresy przejściowe.
Wnioski o dofinansowanie mają prawo składać mikro-, mali oraz średni przedsiębiorcy. W grę mogą wchodzić dwa tryby udzielania wsparcia.
Pomoc do wyboru
Z jednej strony zastosowanie mogą znaleźć przepisy w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych (rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego, DzU z 2010 r. nr 236, poz. 1562), z drugiej przepisy w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach regionalnych programów operacyjnych (rozporządzenie MRR, DzU z 2010 r. nr 239, poz. 1599).
Co istotne przedsiębiorca wnioskodawca ma możliwość finansowania wydatków opartego na oba tych rozporządzeniach. Oczywiście w myśl ogólnych zasad pomoc nie może być w żadnym wypadku przyznana dwukrotnie na te same wydatki.
Jednak pozycje budżetu całego projektu można rozbić tak, aby skorzystać i z pomocy de minimis, i pomocy publicznej (regionalnej na inwestycje). Nie wpłynie to na wielkość maksymalnej dotacji, która wynosi do 50 proc. kosztów (kwalifikowanych) projektu, ale może pozwolić na przyspieszenie prac. I tak np. w ramach pomocy de minimis można sfinansować:
- koszty związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej,
- koszty ogólne,
- koszty informacji i promocji projektu.
Z kolei zakup konkretnej technologii, maszyn, urządzeń, ich montaż firma będzie finansować w ramach przepisów o pomocy publicznej. Dlaczego podział na te dwa tryby może być przydatny? Ponieważ w przypadku pomocy de minimis obowiązuje inny tzw. okres kwalifikowania wydatków. Dla opisywanego konkursu został on ustalony od 1 stycznia tego roku.
To oznacza, że firma, która już poniosła koszty związane np. z przygotowaniem dokumentacji projektowej po 1 stycznia, ale przed dniem złożenia wniosku, będzie je mogła rozliczyć (zaliczyć do kosztów kwalifikowanych). Dla pomocy publicznej obowiązuje inna, bardziej rygorystyczna zasada. Mianowicie firma ma prawo rozpocząć realizację inwestycji dopiero po dniu, w którym złożyła wniosek o dofinansowanie.
Dokonanie jakichkolwiek płatności przed tym terminem skutkuje brakiem możliwości uznania takich wydatków za kwalifikowane, a nawet może dyskwalifikować cały projekt. Dlatego wszelkie inne wydatki lub zobowiązania, które w ramach pomocy de minimis nie mogą być uwzględnione, wolno realizować lub podejmować dopiero po dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Ponadto przedsiębiorcy muszą pamiętać o jeszcze jednym kryterium decydującym o tym, czy wniosek w ogóle będzie podlegał ocenie. Chodzi o jego maksymalną wartość. Mianowicie koszt projektu nie może przekraczać 8 mln zł.
Szczegółowe informacje o konkursie dostępne będą w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, ul. Jagiellońska 74, 03-301 Warszawa, oraz na stronie internetowej www.mazowia.eu.
Nowoczesne oprogramowanie
Zwiększanie konkurencyjności i innowacyjności firm z sektora MŚP powinno opierać się zarówno na dbałości o środowisko naturalne, jak i na wdrażaniu i skutecznym wykorzystywaniu nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), w tym wykorzystywaniu nowych pomysłów wciąż pojawiających się na tym polu.
Także w tym zakresie regionalny program województwa mazowieckiego oferuje wsparcie dla firm. Zostało ono przypisane do działania 2.3 „Technologie komunikacyjne i informacyjne dla MŚP”. Także w jego przypadku nabór wniosków rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu, a do podziału między wnioskodawców będzie 5 mln euro. O unijne wsparcie mają prawo starać się firmy średniej wielkości oraz mikro- i małe.
Jednak w przypadku tych ostatnich spełniony musi być jeden dodatkowy warunek. Tacy przedsiębiorcy muszą działać na rynku od co najmniej 12 miesięcy. Okres ten liczony jest od dnia wpisu przedsiębiorstwa do Krajowego Rejestru Sądowego albo ewidencji działalności gospodarczej do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.
Innymi słowy ze wsparcia wykluczone zostały mikro- lub małe firmy, które zostały zarejestrowane dopiero kilka miesięcy temu, a tym bardziej podmioty niemające na dzień złożenia wniosku wpisu do EDG lub do rejestru przedsiębiorców w KRS.
ERP lub CRM
W ramach konkursu wspierane będą projekty z zakresu zastosowania i wykorzystania technologii informatycznych w przedsiębiorstwie, w tym:
- zintegrowanych systemów do zarządzania przedsiębiorstwem klasy ERP (Enterprise Resource Planning),
- systemów wspomagających zarządzanie relacjami z klientem klasy CRM (Customer Relationship Management),
- usług doradczych dotyczących zastosowania i wykorzystania technologii informatycznych w przedsiębiorstwie,
- budowy lub przebudowy infrastruktury telekomunikacyjnej w firmie.
Podobnie jak w przypadku projektów dotyczących wdrażania najlepszych dostępnych technologii służących ochronie środowiska, tak i tutaj przedsiębiorcy mogą skorzystać z przepisów o:
- pomocy de minimis,
- regionalnej pomocy inwestycyjnej oraz dodatkowo także z tych zawartych w
Przy obecnym naborze wniosków obowiązuje zasada jeden beneficjent, jeden projekt. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca ma prawo wystąpić o dofinansowanie wyłącznie jednego projektu. A jakiej dotacji wolno oczekiwać?
Maksymalna wartość dofinansowania projektu wynosi 700 tys. zł. Wnioski o unijne granty należy składać w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Tam też dostępna będzie dokumentacja konkursowa (regulamin, wzór wniosku). Więcej informacji o działaniu 2.3 można także znaleźć na stronie internetowej tej instytucji www.mazowia.eu.
Urząd wyjaśnia
Najlepsze dostępne techniki BAT (Best Available Technique) to najbardziej skuteczne i zaawansowane stadium rozwoju działalności i metod eksploatacji, wskazujące na praktyczną przydatność poszczególnych technik jako podstawy dla określenia granicznych wielkości emisji, mające na celu zapobieganie, a gdy nie jest to wykonalne, ogólne ograniczanie emisji i wpływu na środowisko jako całość.
Techniki obejmują zarówno stosowaną technologię, jak i sposób zaprojektowania, budowy, utrzymania, eksploatacji i wycofania z użycia danej instalacji.
Dostępne techniki są to te techniki, które zostały rozwinięte w skali umożliwiającej ich wdrożenie we właściwych sektorach przemysłowych na warunkach opłacalnych z gospodarczego i technicznego punktu widzenia, biorąc pod uwagę koszty i korzyści, niezależnie od tego czy techniki te są stosowane lub produkowane w danym państwie członkowskim UE, o ile są one w miarę dostępne dla użytkownika.
Najlepsze oznacza najbardziej efektywną technikę w osiąganiu wysokiego ogólnego poziomu ochrony środowiska jako całości.
Spełnienie warunków BAT jest dla przedsiębiorcy warunkiem koniecznym do uzyskania pozwolenia zintegrowanego (źródło: www.mazowia.eu).