Takie postanowienia zawiera projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, nad którym trwają prace w Sejmie.
Osoby, które z powodu powodzi nie dotarły do swoich firm, będą miały automatycznie usprawiedliwioną nieobecność w pracy. Poza tym za ten czas przysługiwać im będzie wynagrodzenie.
Nie będzie to normalna pensja, tylko za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności firma wypłaci odpowiednią część minimalnego wynagrodzenia za pracę. To powodziowe wynagrodzenie może być wypłacane za okres nie dłuższy niż dziesięć dni.
Projekt dopuszcza, by w związku z koniecznością usuwania w firmie skutków powodzi przełożony mógł powierzyć ludziom wykonywanie innego rodzaju zadań niż określone w umowie o pracę, z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia.
Pracodawcy, którzy na skutek powodzi ograniczyli działalność lub przejściowo jej zaprzestali i nie mają środków na wynagrodzenia, będą mogli uzyskać nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na wypłaty.
Sporo firm posiada środki na zakładowych funduszach świadczeń socjalnych. Nowa ustawa pozwoli je wykorzystywać na pomoc dla poszkodowanych pracowników firmy, w której działał zfśs, a także pracowników innych zakładów.
Najczęściej zalane firmy tracą w całości lub w części dokumentację pracowniczą i w związku z tym mają kłopoty z rozliczeniami z ZUS. Dlatego autorzy projektu określili, jakie dokumenty będą uprawniały i potwierdzały prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych lub zaopatrzenia emerytalnego.
Specustawa powodziowa przewiduje także nadzwyczajne rozwiązania dotyczące przyznawania i wypłaty świadczeń osobom bezrobotnym. Mianowicie starosta będzie mógł na wniosek poszkodowanego przyznać mu prawo do świadczenia w wysokości zasiłku dla bezrobotnych za okres poprzedzający dzień jego zarejestrowania się w urzędzie pracy, jeżeli opóźnienie rejestracji było spowodowane powodzią.
Ponadto poszkodowani z zalanych terenów, którzy utracili prawo do zasiłku dla bezrobotnych z powodu upływu terminu, na jaki został on przyznany, będą mieli przedłużoną wypłatę tego świadczenia przez 30 dni.
Etap legislacyjny:
- po pierwszym czytaniu