- Dwa miesiące temu pracownik dostał naganę. W aktach jest udzielenie nagany, wyjaśnienie pracownika, pismo do związków zawodowych. Kara zostaje uchylona. Na jakiej podstawie usunąć te dokumenty?

Czy powinnam otrzymać pismo od szefa o uznaniu kary za niebyłą? Co wtedy z takim pismem zrobić? Czy znowu wpiąć do akt? Czy pracownik powinien również dostać pismo o uchyleniu kary?

W myśl art. 108 § 1 kodeksu pracy za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracodawca może stosować karę upomnienia albo karę nagany.

Jeżeli zdaniem pracownika zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem prawa, może on w ciągu siedmiu dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw.

O jego uwzględnieniu lub odrzuceniu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z jego uwzględnieniem.

Z pytania można wnioskować, że pracodawca uwzględnił sprzeciw pracownika albo zdecydował o uchyleniu nagany z własnej inicjatywy. W takiej sytuacji należy oczywiście poinformować pracownika na piśmie o uchyleniu kary.

Art. 113 § 2 k.p. stanowi, że po uchyleniu karę uważa się za niebyłą a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika. Ponieważ kara zostaje uznana za niebyłą, z akt należy usunąć wszelkie dokumenty jej dotyczące, łącznie ze zmianą w spisie dokumentów wchodzących w skład akt osobowych, jeśli dokumenty takie zostały w nim wymienione.

Autorka jest radcą prawnym, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy

Czytaj też

:

 

Zobacz

»

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

Obowiązki i odpowiedzialność pracownika