- Likwidujemy stanowisko pracy osoby w wieku przedemerytalnym. Chcemy ją zatrudnić na innym, na którym jej wynagrodzenie będzie niższe, zgodnie z tabelą zaszeregowań. Dlatego daliśmy jej wypowiedzenie zmieniające z nowymi warunkami pracy i płacy. Czy jest to zgodne z przepisami? Czy pracownik, który jest pod ochroną, może dostać mniejsze wynagrodzenie,
czy należy wypłacać dodatek wyrównawczy?
Co do zasady pracownikowi objętemu tzw. ochroną przedemerytalną nie można złożyć wypowiedzenia zmieniającego. Wynika to z art. 39 w zw. z art. 42 kodeksu pracy.
Pierwszy z tych przepisów przewiduje szczególną ochronę pracownika będącego w wieku przedemerytalnym, wskazując, że pracodawca nie może mu wypowiedzieć umowy o pracę. Drugi natomiast stanowi, że regulacje dotyczące wypowiedzenia definitywnego stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy, co oznacza, że również art. 39 k.p.
Trzeba jeszcze sięgnąć do ustawy z 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych).
Zgodnie z jej art. 5 ust. 5 pracownikom szczególnie chronionym przed wypowiedzeniem stosunku pracy, m.in. pracownikom będącym w wieku przedemerytalnym można jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy.
Z kolei ust. 6 tego przepisu przewiduje, że jeżeli takie wypowiedzenie spowoduje obniżenie wynagrodzenia, to takiemu podwładnemu przysługuje dodatek wyrównawczy do końca okresu, w którym korzystałby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy.
Należy jednak mieć na uwadze, że ustawa o zwolnieniach grupowych ma zastosowanie do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników i odnosi się również do zwolnień tzw. indywidualnych (art. 10 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 5).
Zatem możliwe jest, że pracownik z pytania powinien otrzymywać dodatek wyrównawczy.
Muszą być jednak spełnione następujące warunki:
- stanowisko tego zatrudnionego jest likwidowane (ten wymóg jest spełniony),
- pracodawca chce go zatrudnić go na innym stanowisku z mniejszym wynagrodzeniem (ten wymóg jest również spełniony),
- występują okoliczności przewidziane w ustawie o zwolnieniach grupowych, której przepisy obowiązują tego pracodawcę (tu nie ma pewności co do spełnienia tego wymogu).
Jeśli firma wręcza wypowiedzenie zmieniające, działając w zgodzie z ustawą o zwolnieniach grupowych, to postępuje zgodnie z prawem. Nie wolno jej uczynić takiego kroku, jeśli ta ustawa jej nie dotyczy.
Obowiązują ją wówczas wyłącznie regulacje kodeksu pracy, a te nie dają możliwości likwidacji stanowiska pracy osoby w wieku przedemerytalnym (por. art. 43 k.p.). Pozostaje zawarcie porozumienia z takim pracownikiem, również co do wysokości wynagrodzenia.
Autor jest radcą prawnym, partnerem w Kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie prawni
Czytaj też:
Zobacz:
» Kadry i płace » Zwolnienia z pracy » Ochrona przed zwolnieniem » Pracownicy w wieku przedemerytalnym
» Zwolnienia z pracy » Pracownik idzie na emeryturę lub rentę
» Wynagrodzenia » Wypowiedzenie warunków pracy i płacy (tzw. zmieniające)