Takie wnioski płyną z wyroku Krajowej Izby Odwoławczej (sygn. KIO 732/11), która badała przetarg na zakwaterowanie cudzoziemców ubiegających się o status uchodźcy.
Organizujący go Urząd do Spraw Cudzoziemców wskazał konkretne miejscowości, w których muszą znajdować się ośrodki chcące ubiegać się o to zamówienie.
Taki sposób opisu przedmiotu zamówienia uniemożliwił start w przetargu niektórym ośrodkom, które dotychczas wykonywały podobne zadania dla UdSC. Właściciel jednego z nich przekonywał, że nie tylko zagrozi to konkurencji, ale i doprowadzi do zawyżania cen. Tym bardziej że jako lokalizacje ośrodków wskazano nie tylko duże miasta, takie jak Lublin czy Białystok, ale i stosunkowo mały Łuków.
– To miasto liczy ok. 31 – 32 tys. mieszkańców. Jest w nim jeden ośrodek startujący w przetargach – napisał w odwołaniu, przekonując, że wymagania dotyczące lokalizacji przesądzają z góry, kto wygra przetarg.
Zamawiający tłumaczył, że coraz mniej osób ubiega się o status uchodźcy w Polsce, dlatego część ośrodków straci zlecenia. Dokonując selekcji, brał zaś pod uwagę m.in. koszty transportu oraz przygotowanie lokalnych służb mundurowych czy urzędów do obsługi cudzoziemców.
Argumenty te nie przekonały KIO. Zwróciła uwagę, że wymagania określone przez UdSC bez wątpienia ograniczały konkurencję. A w takiej sytuacji zamawiający musi wykazać, że tylko tak może osiągnąć stawiane cele. Tymczasem tego nie udowodnił.
– Terytorialne eliminowanie sprawdzonych ośrodków prowadzonych przez doświadczonych wykonawców jest działaniem nieracjonalnym
– zauważył przewodniczący składu orzekającego Paweł Trojan.
Zwrócił uwagę, że we wcześniejszych przetargach UdSC określał tylko województwo, w jakim ma być ośrodek.
– Dopiero w tym postępowaniu wskazuje na konkretne miejscowości (Białystok, Lublin, Warszawa), w tym mały Łuków. Trudno uzasadnić, jaką przewagę ma ten ośrodek nad innymi z województwa lubelskiego, że zamawiający wyodrębnił z przedmiotu zamówienia osobną część dla tego miasta – zastanawiał się w uzasadnieniu przewodniczący. Izba nakazała zmianę specyfikacji.
UdSC ma usunąć z opisu przedmiotu zamówienia lokalizacje wskazujące na konkretne miasta.
Zobacz więcej w serwisie:
» Firma » Zamówienia publiczne » Przygotowanie postępowania » Specyfikacja istotnych warunków zamówienia