Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają wymaganej liczby pracowników niepełnosprawnych, mogą uzyskać tzw. ulgi we wpłatach na PFRON.

Podstawą jest obowiązujący od 1 stycznia 2011 w nowym brzmieniu art. 22 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji).

Teraz 30 proc. zamiast 10

Przepis ten obecnie stanowi, że wpłaty na PFRON, o których mowa w art. 21 ustawy o rehabilitacji, ulegają obniżeniu z tytułu zakupu usługi, z wyłączeniem handlu, lub produkcji pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych będących osobami

- niepełnosprawnymi zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności lub

- niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo albo osobami z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją – zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, w wysokości co najmniej 30 proc. To o 20 proc. więcej, niż było do 31 grudnia 2010.

Na wyższym poziomie został ustalony w ustawie z 29 października 2010 o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 226, poz. 1475, dalej nowelizacja).

Przykład 1

Pan Marek zatrudnia 60 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, w tym 30 niepełnosprawnych, z których 20 ma umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności.

Niestety, żaden z pracowników niepełnosprawnych nie ma schorzenia wymienionego w ustawie o rehabilitacji (01 – U upośledzenie umysłowe, 02 – P choroby psychiczne, 04 – O choroby narządu wzroku, 06 – E epilepsja, 12 – C całościowe zaburzenia rozwojowe).

Oznacza to, że pan Marek nie będzie mógł udzielać ulg we wpłatach na PFRON, ponieważ nie osiąga wymaganego wskaźnika.

Jeszcze przez 12 miesięcy

Art. 8 ust. 1 nowelizacji stanowi, że pracodawca, który przed dniem wejścia w życie ustawy nabył prawo do obniżenia wpłat, może je wykorzystać na warunkach dotychczasowych w ciągu 12 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej informacji.

Przepis ten dotyczy sytuacji, w której pracodawca obowiązany do wpłat na PFRON przed 1 stycznia 2011 uzyskał informację o kwocie obniżenia.

Według art. 8 ust. 2 nowelizacji pracodawca, który przed dniem wejścia w życie ustawy dokonał zakupu uprawniającego do obniżenia wpłat, może, na warunkach dotychczasowych, nabyć ulgi z tego tytułu oraz wykorzystać je do obniżenia wpłat.

Ten przepis dotyczy sytuacji, kiedy pracodawca obowiązany do wpłat na PFRON przed 1 stycznia 2011 dokonał zakupu produkcji lub usługi od przedsiębiorcy spełniającego warunki z art. 22 ustawy o rehabilitacji w brzmieniu obowiązującym w miesiącu zakupu i jednocześnie przedsiębiorca ten wystawił za zakup stosowną fakturę.

Zapłata za fakturę oraz wystawienie informacji o kwocie obniżenia po 1 stycznia 2011 mimo zmiany przepisu pozwala na to, aby taki pracodawca mógł uzyskaną ulgę wykorzystać w ciągu 12 miesięcy licząc od dnia otrzymania tej informacji jeszcze na starych zasadach.

Przykład 2

Pan Jan jako pracodawca zobowiązany do wpłat na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych dokonuje zakupu usługi ochrony mienia od pracodawcy uprawnionego do udzielania ulg jeszcze na starych zasadach.

Fakturę za stosowną usługę wystawił 30 grudnia 2010, a zapłata nastąpiła 30 stycznia 2011. Informacja o kwocie obniżenia wystawiona została 5 lutego br.

Mimo zapłaty faktury i wystawienia informacji w 2011 r., tj. w czasie obowiązywania nowych przepisów, których pracodawca już nie spełnia, pan Jan będzie mógł odliczyć sobie stosowną ulgę we wpłatach na PFRON.

Pozostałe warunki

Pozostałe przepisy dotyczące udzielania ulg się nie zmieniły. Tak więc tak jak do tej pory warunkiem obniżenia wpłaty jest terminowe uregulowanie należności za zrealizowaną produkcję lub usługę oraz otrzymanie informacji o kwocie obniżenia.

Ta ostatnia musi trafić do nabywcy niezwłocznie po uregulowaniu należności w terminie określonym na fakturze.

W przypadku płatności realizowanych za pośrednictwem banku za datę uregulowania należności uważa się datę obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu.

Gdy kwota obniżenia przewyższa:

- wartość zrealizowanej produkcji lub usługi – obniżenie wpłaty przysługuje tylko do wysokości kwoty określonej na fakturze,

- wysokość 80 proc. wpłaty na PFRON, do której obowiązany jest nabywca w danym miesiącu – różnicę zalicza się na obniżenie wpłaty z tego tytułu w następnych miesiącach.

Przysługująca a niewykorzystana kwota obniżenia może być uwzględniana we wpłatach na PFRON przez maksymalnie 12 miesięcy, licząc od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia.

BON o terminach zakupu

Art. 8 ust. 2 nowelizacji nie wyjaśnia sformułowania „zakup uprawniający do obniżenia wpłat”. Nie wiadomo więc, czy wcześniej zawarte umowy o świadczenie usług między pracodawcami umożliwiają udzielanie ulg na starych zasadach, mimo że obowiązują już nowe przepisy.

Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych w stanowisku z 10 stycznia 2011 (BON-I-076-36-2-LK/2010)

wyjaśnia:

„Zawarcie umowy o świadczenie usług nie upoważnia do udzielenia ulg na dotychczasowych zasadach w przypadku utraty statusu uprawnionego sprzedającego.

Należy przy tym zauważyć, że dla zastosowania art. 8 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy (…) uprawnia wyłącznie dokonanie zakupu przed 1 stycznia 2011, przy czym datę dokonania zakupu wyznaczają przepisy normujące dany typ transakcji i sposób płatności”.

Autor jest doradcą prawnym POPON

Zobacz więcej w serwisie:

» Kadry i płace » Niepełnosprawny w firmie » Wpłaty na PFRON