W przetargu na sprzątanie budynków i wagonów spółki Tramwaje Warszawskie jedna z firm jako wadium złożyła gwarancję ubezpieczeniową. Jej treść wzbudziła zastrzeżenia konkurencyjnego przedsiębiorcy. Przekonywał, że nie daje pewności wypłaty pieniędzy we wszystkich sytuacjach określonych w przepisach. Chodziło o klauzulę, że wadium zostanie wypłacone, gdyby wykonawca "spowodował, że zawarcie umowy stało się niemożliwe z przyczyn leżących po jego stronie".

Tymczasem art. 46 ust. 5 pkt 3 prawa zamówień publicznych mówi, że zamawiający zatrzymuje wadium, gdy zawarcie umowy "stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie wykonawcy". Zdaniem firmy klauzula z gwarancji jest węższa niż ta zawarta w przepisie.

Krajowa Izba Odwoławcza (sygnatura akt KIO/612/11) nie zgodziła się z tym. – Ustawodawca wyraźnie określił, że ta przesłanka zatrzymania wadium związana jest z wykonawcą – zarówno z jego działaniami, jak i zaniechaniami, które doprowadziły do sytuacji uniemożliwiającej zawarcie umowy. Użycie w gwarancji określenia „spowodował" żadnego ograniczenia w tym zakresie w stosunku do regulacji ustawowej nie wprowadza – uzasadniła wyrok przewodnicząca składu orzekającego Małgorzata Stręciwilk.

Jej zdaniem zamawiający słusznie odwołał się do słownikowego znaczenia słowa „spowodować", które oznacza „przyczynienie się do czegoś, wywołanie czegoś, pociągnięcie czegoś za sobą".

 

Reklama
Reklama