W przetargu na sprzątanie budynków i wagonów spółki Tramwaje Warszawskie jedna z firm jako wadium złożyła gwarancję ubezpieczeniową. Jej treść wzbudziła zastrzeżenia konkurencyjnego przedsiębiorcy. Przekonywał, że nie daje pewności wypłaty pieniędzy we wszystkich sytuacjach określonych w przepisach. Chodziło o klauzulę, że wadium zostanie wypłacone, gdyby wykonawca "spowodował, że zawarcie umowy stało się niemożliwe z przyczyn leżących po jego stronie".

Tymczasem art. 46 ust. 5 pkt 3 prawa zamówień publicznych mówi, że zamawiający zatrzymuje wadium, gdy zawarcie umowy "stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie wykonawcy". Zdaniem firmy klauzula z gwarancji jest węższa niż ta zawarta w przepisie.

Krajowa Izba Odwoławcza (sygnatura akt KIO/612/11) nie zgodziła się z tym. – Ustawodawca wyraźnie określił, że ta przesłanka zatrzymania wadium związana jest z wykonawcą – zarówno z jego działaniami, jak i zaniechaniami, które doprowadziły do sytuacji uniemożliwiającej zawarcie umowy. Użycie w gwarancji określenia „spowodował" żadnego ograniczenia w tym zakresie w stosunku do regulacji ustawowej nie wprowadza – uzasadniła wyrok przewodnicząca składu orzekającego Małgorzata Stręciwilk.

Jej zdaniem zamawiający słusznie odwołał się do słownikowego znaczenia słowa „spowodować", które oznacza „przyczynienie się do czegoś, wywołanie czegoś, pociągnięcie czegoś za sobą".