Kielecki Park Technologiczny to wielofunkcyjny obszar aktywności gospodarczej z nowoczesną infrastrukturą technologiczną, budowany dzięki wsparciu finansowemu z programu „Rozwój Polski wschodniej” (fundusze europejskie).

Utworzenie KPT obejmuje budowę dwóch powiązanych ze sobą stref: Inkubatora Technologicznego i Centrum Technologicznego.

W szczególności powstający inkubator powinien zainteresować osoby myślące o założeniu własnej firmy. Oferuje on kompleksowe wsparcie dla innowacyjnych przedsiębiorców, m.in. usługi dla firm w pierwszej fazie rozwoju, czyli tzw. start up, ale także dla przedsiębiorstw, które zdążyły już zaistnieć na rynku.

Pomieszczenia zostaną w pełni wykończone i wyposażone w meble biurowe niezbędne do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Znajdą się tam również większe otwarte powierzchnie, gdzie każdy lokator będzie mógł stworzyć przestrzeń dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb.

Całkowita powierzchnia inkubatora przekracza 4500 mkw. O przyjęcie do niego mogą ubiegać się osoby mające pomysł na biznes, ale nieprowadzące działalności gospodarczej, oraz przedsiębiorcy działający na rynku nie dłużej niż trzy lata.

Jeżeli ktoś nie spełnia tych warunków, nie traci jeszcze całkowicie szans na ulokowanie się w tej instytucji. Lokatorami inkubatora mogą bowiem również zostać:

- przedsiębiorcy o dużym potencjale rozwojowym działający na rynku dłużej niż trzy lata i planujący wdrożenie innowacyjnych rozwiązań (tzw. lokator strategiczny),

- inne podmioty świadczące usługi związane z prowadzeniem bieżącej działalności gospodarczej, w szczególności usługi finansowe, prawne, księgowe lub zarządcze.

Decyzja o przyjęciu do inkubatora podejmowana jest na podstawie oceny formularza aplikacyjnego. Liczą się następujące kryteria:

- nowatorski charakter przedsięwzięcia uwzględniający wykorzystanie nowych technologii lub rozwiązań organizacyjnych,

- wiarygodność przedsięwzięcia i perspektywy samodzielnego rozwoju,

- widoczny potencjał sprzyjający wzmocnieniu i zróżnicowaniu lokalnej gospodarki,

- profil przedsiębiorcy (osobowość, doświadczenie zawodowe i biznesowe),

- powiązanie ze środowiskiem naukowym, gotowość do współpracy z innymi lokatorami,

- neutralność przedsięwzięcia w stosunku do innych lokatorów i środowiska naturalnego,

- prawidłowe przedstawienie wystąpienia tzw. efektu zachęty (dotyczy wyłącznie dużych firm).

Korzystanie z usług inkubatora  na preferencyjnych warunkach stanowi dla przedsiębiorcy pomoc publiczną lub pomoc de minimis zgodnie z rozporządzeniami:

- ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na rozwój ośrodków innowacyjności w ramach programu „Rozwój Polski wschodniej”,

- Komisji nr 1998/2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 traktatu do pomocy de minimis,

- Komisji nr 800/2008, uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem (tzw. ogólne rozporządzenie o wyłączeniach blokowych).

Więcej informacji o projekcie, regulamin naboru i prowadzenia działalności w ramach inkubatora oraz formularz aplikacji można znaleźć na stronie www.technopark.kielce.pl.

Zobacz serwis:

Programy krajowe » Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej