Chociaż firmy starające się o unijne wsparcie muszą spełnić wiele kryteriów, to na pewno warto o nie zawalczyć. To bowiem jedyny rodzaj wsparcia, który przewiduje udzielanie bezzwrotnej pomocy.
W przeciwieństwie do kredytów bankowych lub pożyczek nie trzeba nic oddawać. Jeśli oczywiście przedsiębiorca prawidłowo wykona zaplanowaną inwestycję a następnie dobrze ją rozliczy.
Podobnie jak przy ubieganiu się o kredyt trzeba przedstawić dobry pomysł, jego uzasadnienie i analizę finansową, co przekłada się na wniosek o dofinansowanie i biznesplan.
Jak bank przed udzieleniem wsparcia koncentruje się w szczególności na prognozach finansowych, z których będzie wynikało, czy inwestycja będzie opłacalna, tak przy ocenie wniosków unijnych bierze się pod uwagę wiele dodatkowych elementów. Jest to zestaw tzw. kryteriów formalnych i merytorycznych.
Przygotowywanie wniosku o pomoc wymaga ich znajomości. Decydują one bowiem o liczbie przyznawanych punktów. Im więcej uda się ich zgromadzić, tym większa szansa, że pomysł na inwestycję znajdzie się na liście rekomendowanych do wsparcia.
Do czego mogą się odnosić kryteria? Przykładowo mogą premiować przedsiębiorcę, który wprowadza innowacje (produktowe, usługowe). Z reguły im nowocześniejszy pomysł, nieznany i niestosowany w danym regionie, tym lepsza ocena.
Punkty mogą być przyznawane za przyrost zatrudnienia. Innymi słowy założenie, że dzięki przeprowadzonej inwestycji firma będzie mogła przyjąć do pracy dodatkowe osoby, także będzie skutkować wyższą oceną wniosku. Podobne zasady mogą odnosić się do wprowadzania rozwiązań służących ochronie środowiska, wykorzystania najnowszych rozwiązań technologicznych, a nawet wspierania równouprawnienia.
Najważniejsze jednak, aby dofinansowany projekt przyczyniał się do dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa. Musi mieć wyraźną wartość dodaną. Chodzi o wspieranie tych inwestycji, dzięki którym firma będzie się rozwijać. Wykluczone są inwestycje mające wyłącznie charakter odtworzeniowy.
Konkurencyjność
Dlatego dofinansowaniu w regionach mogą podlegać projekty inwestycyjne poprawiające konkurencyjność przedsiębiorstwa, związane z unowocześnieniem sposobu jego działania lub jego oferty, w szczególności osiągane poprzez:
• rozbudowę lub zakup przedsiębiorstwa,
• działania mające na celu dokonywanie zasadniczych zmian produkcji bądź procesu produkcyjnego,
• zmianę stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych, organizacyjnych na sprzyjające poprawie środowiska naturalnego oraz bhp,
• unowocześnienie wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa,
• zmianę wyrobu i usługi, w tym także zmianę w sposobie świadczenia usług,
• modernizację środków produkcji.
Wszelkie takie działania powinny skutkować pojawieniem się na rynku nowego lub zasadniczo zmodernizowanego produktu lub usługi. Tylko to może przyczynić się zarówno do utrzymania pozycji na rynku, jak i do podniesienia konkurencyjności firmy.
Małopolska dla małych
Regionalna pomoc na nowe inwestycje może trafić do mikro-, małych lub średnich firm. Jednak to województwa decydują, w którym momencie i na jakich warunkach organizować konkursy. Mają również prawo zawęzić kryteria dostępu.
Dlatego właśnie ogłoszony przez Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości nabór wniosków kierowany jest wyłącznie do małych firm. Przypomnijmy, że chodzi tu o przedsiębiorstwa, które zatrudniają co najmniej 10, ale mniej niż 50 pracowników a ich roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro.
Konkurs dotyczy działania 2.1 „Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw” regionalnego programu operacyjnego. Warto zaznaczyć, że mikroprzedsiębiorstwa i średniej wielkości firmy także będą mogły jeszcze w tym roku sięgnąć po unijne dotacje >patrz tabela, ale w ramach oddzielnych konkursów.
Małe firmy na złożenie wniosku mają czas do 20 maja. Należy go wypełnić, korzystając z systemu elektronicznego (regionalny system informatyczny) dostępnego na stronie www.mcp.malopolska.pl.
Przygotowany w ten sposób wniosek wraz z załącznikami należy dostarczyć na adres: Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości (zespół wyboru projektów), ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków.
Liczy się lokalizacja
Małe firmy, które uzyskają dotację, mają prawo oczekiwać refundacji 40 proc. poniesionych wydatków (kwalifikowanych). Jednak w pewnych wypadkach poziom ten może zostać zwiększony do 45 proc.
Na taką premię mogą liczyć projekty zlokalizowane na terenie powiatu o wskaźniku przedsiębiorczości niższym niż 75 proc. średniej dla województwa małopolskiego. W praktyce chodzi tu o teren powiatów: brzeskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, proszowickiego i tarnowskiego.
Należy dodać, że zgodnie z regulaminem konkursu minimalna wartość wsparcia to 100 tys. zł. Jest to o tyle ważne, że decyduje o minimalnej wartości inwestycji (wydatków kwalifikowanych, które tym samym muszą wynieść co najmniej 400 tys. zł). Z kolei maksymalna dotacja nie może przekroczyć miliona złotych.
Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie www.mcp.malopolska.pl. Dodatkowe dane można uzyskać pod tel. 12 37 69 191 i drogą elektroniczną, e-mail: info@mcp.malopolska.pl.
Mali i średni na Podlasiu
Z kolei na Podlasiu o wsparcie mogą ubiegać się wszystkie firmy z sektora małych i średnich. Nabór wniosków prowadzony jest w ramach działania 1.4 „Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw”.
Dokumenty będą przyjmowane od 20 kwietnia do 8 lipca. Należy je dostarczyć do siedziby Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, ul. Poleska 89, 15-874 Białystok.
Firmy, które uzyskają dotację, mogą oczekiwać refundacji poniesionych wydatków na poziomie do 70 proc. (mikro- i małe przedsiębiorstwa) lub do 60 proc. (średnie przedsiębiorstwa). Konkurs daje szansę na przygotowanie i zrealizowanie dużej inwestycji. Jest tak dlatego, że maksymalna wartość wsparcia, o jaką można się ubiegać, to aż 6 mln zł.
Ponieważ także w tym wypadku fundusze unijne mają wspierać rozwój firm poprzez inwestycje, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad związanych z pojęciem nowej inwestycji (patrz ramka obok). Musi ona opierać się na rozwoju przedsiębiorstwa poprzez jego rozbudowę, wprowadzanie nowych produktów lub usług, rozszerzenie (dywersyfikację) działalności.
Na dofinansowanie projektów władze województwa podlaskiego zarezerwowały 12 mln euro. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie poświęconej regionalnemu programowi operacyjnemu www.rpowp. wrotapodlasia.pl. Warto także odwiedzić jeden z działających w regionie punktów informacyjnych.
Znajdują się one w Białymstoku (ul. Poleska 89, infolinia 801 308 013, e-mail: informacja@rpowp.wrotapodlasia.pl), Łomży, ul. Polowa 53 (tel. 86 215 16 90, e-mail: pi.lomza@pfrr.pl) i w Suwałkach, ul. Kościuszki 62 (tel. 87 563 03 09, e-mail: pi.suwalki@pfrr.pl).
Zgodnie z przepisami
Regionalna pomoc na inwestycje może być przyznawana wyłącznie na nowe przedsięwzięcia i na podstawie rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania takiego wsparcia w ramach programów operacyjnych (DzU z 2010 r. nr 239, poz. 1599). Zgodnie z nim nowa jest inwestycja w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z:
• utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,
• rozbudową istniejącej firmy,
• dywersyfikacją (rozszerzeniem) działalności przez wprowadzenie nowych, dodatkowych produktów lub zasadniczą zmianę dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie.
Za taką inwestycję może być także uznany zakup środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zlikwidowane, gdyby zakup nie nastąpił.
Jednak w takim wypadku środki muszą być kupowane przez inwestora niezależnego od zbywcy (firmy nie mogą być w żaden sposób ze sobą powiązane).
Aby wyjaśnić jakiekolwiek wątpliwości, rozporządzenie precyzuje, że nową inwestycją w żadnych okolicznościach nie jest:
• inwestycja prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych,
• samo nabycie udziałów lub akcji innego przedsiębiorstwa.
Na co przeznaczyć dotację
Zgodnie z powołanym już w pierwszej ramce rozporządzeniem ministra rozwoju regionalnego do inwestycyjnych wydatków na realizację nowej inwestycji, które wolno zaliczyć do tzw. kosztów kwalifikowanych, wchodzą m.in. te poniesione na:
• nabycie prawa własności lub wieczystego użytkowania nieruchomości,
• nabycie, wytworzenie oraz instalację i uruchomienie środków trwałych (budynków, maszyn, urządzeń, aparatury, wyposażenia technicznego, infrastruktury technicznej itp.),
• nadzór inwestorski,
• prace przygotowawcze na terenie budowy (wytyczenia geodezyjne, niwelacja terenu itp.),
• nabycie wartości niematerialnych i prawnych (patenty, licencje, know-how, nieopatentowana wiedza techniczna).
Więcej informacji o dotacjach regionalnych w serwisach:
Dotacje unijne dla firm » Programy regionalne » Podlaskie
Dotacje unijne dla firm » Programy regionalne » Małopolskie
Harmonogram naboru wniosków dla działań 2.1 i 2.2 w ramach programu województwa małopolskiego
Działanie/Schemat
Środki (mln euro)
Rozpoczęcie naboru
Zakończenie naboru
2.1/Schemat A: małe przedsiębiorstwa
11,6
kwiecień
maj
2.1/Schemat B: średnie przedsiębiorstwa
7,1
lipiec
sierpień
2.1/Schemat C: mikroprzedsiębiorstwa
6,2
listopad
grudzień
2.2/Schemat A: projekty badawcze
5,5
październik
Czerwiec (2013)