Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego rozpoczęło nabór wniosków w ramach programu „Kapitał ludzki”. Konkurs obejmuje działanie 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw”. Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane do 29 kwietnia.

Pomocą mogą zostać objęte następujące typy projektów:

- staże i szkolenia praktyczne dla pracowników przedsiębiorstw w jednostkach naukowych albo pracowników naukowych takich jednostek oraz pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych uczelni – w przedsiębiorstwach,

- tymczasowe zatrudnienie w  małych i średnich przedsiębiorstwach wysoko wykwalifikowanego personelu,

- tworzenie i rozwój sieci współpracy i wymiany informacji między naukowcami a przedsiębiorcami w zakresie innowacji i transferu technologii na poziomie regionalnym i lokalnym, w szczególności poprzez kampanie informacyjne i imprezy służące kojarzeniu partnerów i promocji transferu wiedzy i innowacji oraz rozwój systemów komunikowania się i wymiany informacji,

- stypendia naukowe i wsparcie towarzyszące (np. szkolenia z zakresu komercjalizacji wiedzy) dla doktorantów kształcących się na kierunkach uznanych za szczególnie istotne dla rozwoju województwa świętokrzyskiego.

Z punktu widzenia przedsiębiorców na szczególne zainteresowanie zasługuje drugi typ projektów, czyli tymczasowe przyjęcie do pracy wysoko wykwalifikowanego personelu.

W tym wypadku chodzi o pomoc w postaci subsydiowania zatrudnienia. Innymi słowy mikro-, mała lub średnia firma, która zdecyduje się czasowo zatrudnić np. naukowca i powierzy mu prowadzenie badań, doskonalenie produktu lub wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, będzie ponosić połowę kosztów takiego zatrudnienia. Obejmą one m.in. pensję i wydatki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

Co istotne, przez tymczasowe zatrudnienie nie trzeba rozumieć tego opartego na umowie o pracę. Równie dobrze ramy współpracy firmy z naukowcem mogą się opierać na umowie cywilnej (zlecenia, o dzieło). Nie musi to być także umowa na pełen etat. Dzięki temu naukowiec zainteresowany taką współpracą nie musi rezygnować z pracy na uczelni lub w jednostce naukowej (brać bezpłatnego urlopu).

Oczywiście są też pewne wymogi, które firma wnioskodawca musi spełnić. Przede wszystkim przyjmowany czasowo do pracy naukowiec nie może zastępować dotychczasowego personelu. Na jego potrzeby należy utworzyć nowe stanowisko pracy. Ponadto nie może wykonywać dowolnych prac. Musi zostać zaangażowany na polu działalności badawczo-rozwojowej (prowadzenie lub nadzorowanie badań, wprowadzanie innowacji itp.).

Wzór wniosku o dofinansowanie oraz wzór umowy o dofinansowanie stanowią załącznik do dokumentacji konkursowej i są dostępne na stronie www.pokl.sbrr.pl.

Przygotowany według zawartych tam wytycznych dokument należy dostarczyć do Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego, Biuro Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, ul. Jagiellońska 70, 25-956 Kielce (sekretariat, II piętro, pokój 202).

Pomoc publiczna

Udzielanie dotacji na tymczasowe zatrudnienie wysoko wykwalifikowanego personelu stanowi pomoc publiczną.

Ta jest udzielana zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach programu „Kapitał ludzki” (DzU z 2010 r. nr 239, poz. 1598).

Zobacz

»

Dotacje unijne dla firm

»

Programy krajowe

»

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Nasze poradniki: