Część środków w programie „Kapitał ludzki” zarezerwowano na wsparcie mikro-, małych i średnich firm, które mają przygotowane strategie rozwoju i uwzględniły w nich konieczność podniesienia kwalifikacji personelu i kadry zarządzającej. Mówiąc wprost, dają one szansę na przeprowadzenie w firmie dofinansowanego szkolenia dostosowanego do realnych potrzeb firmy.

Ta specjalna pula środków kryje się pod działaniem nr 8.1.1. Zarządzają nimi regionalne instytucje, np. urzędy marszałkowskie lub wojewódzkie urzędy pracy. To one przygotowują i ogłaszają konkursy. Wydają także wytyczne i tworzą specjalne kryteria służące wyłonieniu najlepszych projektów.

Chodzi nie tylko o projekty najlepsze z punktu widzenia konkretnej firmy, ale przede wszystkim z punktu widzenia regionu. Wybrane i finansowo wspierane będą takie projekty, które mają szansę przyczynić się do dynamicznego rozwoju samej firmy i jednocześnie całego regionu (lokalnego obszaru). Powinny zatem uwzględniać cele i założenia, jakie stawiają wojewódzkie władze samorządowe, wydając unijne pieniądze.

Największe szanse na uzyskanie dotacji mają dobrze przemyślane projekty szkoleniowe lub doradcze, odwołujące się do przeprowadzonych analiz i strategii dalszej działalności.

Przypadkowe projekty, z których wynika, że walka o unijne środki jest podyktowana wyłącznie ich dostępnością, a nie wynikiem istnienia dobrego planu ich wykorzystania, mają zdecydowanie mniejsze szanse.

W jaki sposób zorientować się w tych kryteriach i założeniach?

Liczy się plan działania

Dokumentem wyznaczającym kierunki wsparcia jest tzw. uszczegółowienie programu „Kapitał ludzki”. Daje on jednak tylko podstawowe wskazówki zbieżne dla wszystkich województw.

Działanie 8.1.1 należy do tzw. regionalnych. To znaczy, że poszczególne województwa, w zakresie ograniczonym przepisami o pomocy publicznej, mają pewien wpływ na jego kształtowanie. Może to polegać na takim dobieraniu pewnych kryteriów, aby jak najskuteczniej wspierać regionalną (lokalną) gospodarkę.

Każde województwo może więc kłaść nacisk na inne kryteria lub rodzaje projektów, co wynika np. z ich strategii rozwoju. Dlatego właśnie oprócz wspomnianego uszczegółowienia programu niezbędne jest zapoznanie się z planem działania.

Takie dokumenty są przygotowywane indywidualnie w każdym regionie. Co więcej, co roku są aktualizowane. To właśnie z takiego opracowania będzie wynikało, jakie projekty (o jakiej charakterystyce) województwo chciałoby wspierać przy okazji organizowanych konkursów.

Celem ogólnym działania  8.1.1, zgodnie z jego nazwą, jest wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych pracowników firm i korzystania z usług doradczych przez przedsiębiorców.

Ogólne wytyczne

Zatem z reguły w ramach konkursów przewiduje się wsparcie dla następujących typów projektów:

- ogólne i specjalistyczne szkolenia oraz doradztwo związane ze szkoleniami dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw w zakresie m.in. zarządzania, identyfikacji potrzeb w zakresie kwalifikacji pracowników, organizacji pracy, elastycznych form pracy, wdrażania technologii produkcyjnych przyjaznych środowisku, wykorzystania w  prowadzonej działalności technologii informacyjnych i komunikacyjnych,

- doradztwo dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, w tym dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w szczególności w zakresie ekonomii, finansów, zarządzania zasobami ludzkimi lub rachunkowości (z wyłączeniem doradztwa związanego z procesami inwestycyjnymi).

Znaczne korzyści

W zależności od rodzaju projektu (szkolenia, doradztwo) i wielkości firmy może ona uzyskać różnej wielkości dotację. W razie zakupu usług doradczych od niezależnych podmiotów z reguły obowiązuje jednolity poziom wsparcia, czyli 50 proc. Innymi słowy tzw. wydatki kwalifikowane takiego projektu są finansowane po połowie przez przedsiębiorcę i unijne fundusze.

Inaczej jest przy projektach szkoleniowych. Tutaj premiowane są te mające charakter kursów ogólnych (dających pracownikom ogólną wiedzę, możliwą do wykorzystania na innych polach działalności, w tym u innych pracodawców).

W zależności od wielkości firmy fundusze europejskie mogą finansować do:

- 80 proc. kosztów kwalifikowanych (dla mikro- i małych firm),

- 70 proc. (dla średnich),

- 60 proc. (dla dużych).

W przypadku szkoleń specjalistycznych, czyli dających pracownikowi konkretną wiedzę niezbędną na danym stanowisku pracy, ale trudną do wykorzystania w innych warunkach, na innych polach działalności zawodowej, u innego pracodawcy, dotacje są niższe.

Mogą pokrywać do:

- 45 proc. wydatków kwalifikowanych (dla mikro- i małych firm),


- 35 proc. (dla średnich),

 

- 25 proc. (dla dużych).

W zależności od województwa wnioski o dotacje należy składać do odpowiedniej instytucji (tzw. instytucji wdrażającej) i w terminach przez nią ustalonych.

Konkursy do działania 8.1.1

Przykładowo nabór wniosków do opisywanego działania, czyli dla projektów obejmujących szkolenia i doradztwo, prowadzony jest obecnie w województwach: dolnośląskim, opolskim i warmińsko-mazurskim.

- W województwie dolnośląskim konkurs rozpoczął się 20 kwietnia i będzie prowadzony do 20 maja.

Wnioski o dofinansowanie należy składać w dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Wałbrzychu, filia we Wrocławiu, ul. Armii Krajowej 54, 50-541 Wrocław.

Dokumentacja konkursowa jest dostępna w siedzibie urzędu i na stronie www.pokl.dwup.pl.

- Firmy z województwa opolskiego na złożenie aplikacji mają czas do 19 kwietnia. Wtedy Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu zakończy przyjmowanie dokumentów. Należy je nadsyłać na adres: WUP w Opolu, ul. Głogowska 25c, 45-315 Opole, pokój 14. Szczegółowe informacje o konkursie zostały opublikowane na stronie www.pokl.opolskie.pl.

- Województwo warmińsko-mazurskie prowadzi konkurs w formule otwartej.

To oznacza, że podany został początkowy dzień rozpoczęcia naboru wniosków, a te będą przyjmowane aż do wyczerpania budżetu, chociaż nie dłużej niż do końca bieżącego roku. Firmy z regionu powinny przekazać swoje aplikacje do siedziby Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, ul. Głowackiego, 28, 10-448 Olsztyn, I piętro, pokój 5 (punkt przyjmowania korespondencji). Oficjalne ogłoszenie konkursu wraz z pełną dokumentacją zostało opublikowane na stronie www.up.gov.pl/pokl.

Zobacz

»

Dotacje unijne dla firm

»

Programy krajowe

»

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Nasze poradniki: