Zgodnie z art. 7 ustawy o związkach zawodowych pilnują one praw i interesów zbiorowych i  reprezentują w tym wszystkich pracowników, niezależnie od ich przynależności związkowej. W sprawach indywidualnych stosunków pracy związki reprezentują  prawa i interesy swoich członków. Ponadto  na wniosek pracownika niezrzeszonego mogą się podjąć obrony jego praw  i  interesów, ale nie mają  takiego obowiązku.

W praktyce zwrócenie się   o ochronę do związku  ma przede wszystkim znaczenie dla kwestii  formalnych związanych z ewentualnym wypowiedzeniem umowy o pracę  lub rozwiązaniem  jej  bez wypowiedzenia. Gdy pracownik niezrzeszony skutecznie zwrócił się do związku o reprezentowanie go wobec pracodawcy, ten ma obowiązek konsultowania z odpowiednim wyprzedzeniem zamiaru  wypowiedzenia lub  rozwiązania umowy o pracę. Gdy chodzi o niektóre  kategorie  pracowników, pracodawca będzie musiał  nie tylko skonsultować, ale także uzyskać  zgodę związku na rozstanie.

Przepisy nie zastrzegają  formy, w  jakiej może  zostać złożony wniosek o objęcie reprezentacją  związkową, należy zatem  przyjąć,  że  pracownik może to uczynić w każdej formie, także ustnie.

Należy również podkreślić, że do skutecznego objęcia reprezentacją związkową  nie wystarcza samo złożenie  wniosku.  Związek  nie jest bowiem zobowiązany do objęcia swoją reprezentacją danego pracownika, nie  musi więc pozytywnie ustosunkowywać  się do  takich wniosków. Użycie przez ustawodawcę sformułowania:  „może podjąć się obrony", wyraźnie wskazuje na fakultatywność takiej  decyzji.

Podjęcie przez odpowiedni organ organizacji związkowej, np. zarząd,  pozytywnej decyzji o objęciu  ochroną  jest warunkiem niezbędnym do zmiany statusu  takiego  pracownika. Następnie związek musi poinformować pracodawcę o objęciu danego pracownika ochroną. Dopiero bowiem od  tej daty  pracodawca związany jest obowiązkami konsultacyjnymi.

Autor jest radcą prawnym w Wojewódka i Wspólnicy Kancelarii Prawa Pracy

Zobacz więcej:

» Kadry i płace » Zwolnienia z pracy » Ochrona przed zwolnieniem

» Kadry i płace » Związki zawodowe i rady pracowników » Związki zawodowe