To może być ostatni konkurs obejmujący działanie 9.6 programu „Infrastruktura i środowisko” i jeden z ostatnich w ramach całego tego programu. Decyduje o tym zakontraktowanie większości środków, jakie zostały przeznaczone na jego realizację.

W pogoni za limitami europejskimi

Wymienione działanie dedykowane jest wsparciu specyficznych czy mówiąc inaczej wyspecjalizowanych projektów. Jego celem jest bowiem ułatwienie rozwoju energetyki odnawialnej przez budowę sieci umożliwiających odbiór energii wytwarzanej z takich źródeł.

Jest to uzasadnione znacznymi kosztami przeprowadzania takich inwestycji. Jednocześnie niezwykle istotne w kontekście obowiązku zwiększania przez Polskę produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Jej udział w całkowitym zużyciu energii musi bowiem osiągnąć narzucone przez Unię Europejską limity.

Warto jednak postawić pytanie: po co inwestować w turbiny wiatrowe lub hydroelektrownie, jeżeli nie będzie sposobu podłączenia ich do krajowego systemu elektroenergetycznego? I właśnie tym podyktowane jest dofinansowanie projektów inwestycyjnych przyczyniających się do rozbudowy sieci. Takie projekty powinny być w pełni dedykowane przyłączeniu nowych jednostek wytwarzających energię z ekologicznych źródeł.

W szczególności chodzi tu o elektrownie wykorzystujące siłę wiatru lub wody albo biomasę i energię geotermalną. Efektem wdrażania takich projektów ma być zniesienie istotnej bariery w rozwoju odnawialnych źródeł energii, jaką niewątpliwie jest brak dostatecznie rozwiniętych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych na obszarach, gdzie budowane są jednostki wytwarzające taką energię.

Wydatki kwalifikowane

Inwestycja w rozbudowę sieci może służyć poprawie jej ogólnego funkcjonowania. Nie zawsze przecież będzie możliwe, a przede wszystkim racjonalne, tworzenie jej (poprawianie parametrów) wyłącznie na potrzeby przyłączenia nowych jednostek wykorzystujących zieloną energię. Jednak w takim wypadku trzeba umiejętnie rozdzielać koszty takiej inwestycji.

Do tzw. wydatków kwalifikowanych, czyli podlegających refundacji, zaliczają się bowiem tylko te, które zwiększają moc przesyłową sieci do poziomu odpowiadającego mocy przyłączonych jednostek wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Innymi słowy w przypadku gdy dla energii odnawialnej będzie przeznaczona tylko część zwiększonej mocy przesyłowej, pozostała część kosztów projektu nie będzie kwalifikowała się do wsparcia. Przedsiębiorca musi tę część sfinansować ze środków własnych.

Wówczas udział kosztów kwalifikowanych w całości wydatków będzie określany jako stosunek mocy przyłączonych odnawialnych źródeł energii do przyrostu mocy przesyłowej budowanych lub modernizowanych elementów sieci, wyrażony w procentach.

Takie reguły wprowadza zatwierdzony przez Komisję Europejską program pomocowy nr 55/2009 „Pomoc na budowę i modernizację sieci elektroenergetycznych umożliwiających przyłączenie i przesył energii ze źródeł odnawialnych w Polsce” i opracowane na jego podstawie rozporządzenie ministra gospodarki z 9 grudnia 2010 (DzU z 2010 r. nr 239, poz. 1596).

Ponadto należy pamiętać, że przy  uwzględnianiu poziomu dotacji bierze się pod uwagę tzw. lukę finansową. Polega to na tym, że wartość inwestycji pomniejsza się o wysokość dochodów generowanych w  trakcie funkcjonowania projektu.

Tylko dla dużych

Istotnym ograniczeniem dla potencjalnych wnioskodawców może być jedno z kryteriów formalnych. Odnosi się ono do minimalnej wartości projektu. I tak musi ona wynieść co najmniej 20 mln zł. Zatem o dotację mogą się ubiegać tylko podmioty planujące stosunkowo duże inwestycje.

Warto jeszcze podkreślić, że przez minimalną wartość projektu rozumie się całkowitą wartość wydatków niezbędnych do jego realizacji, które zostaną (zostały) poniesione w tzw. okresie kwalifikowalności. Wartość ta nie odnosi się więc do wydatków kwalifikowanych, ale ogólnych kosztów inwestycji.

Instytucją odpowiedzialną za realizację działania, w tym organizację konkursów, ocenę projektów, wybór tych najlepszych odpowiada Departament Funduszy Europejskich w Ministerswie Gospodarki. Dlatego na stronie tego resortu będą umieszczone szczegółowe informacje o naborze wniosków (www.mg.gov.pl).

Beneficjenci:

O dotację z działania 9.6 PO IiŚ mają prawo ubiegać się:

- przedsiębiorcy,

- jednostki samorządu terytorialnego,

- związki, stowarzyszenia i porozumienia JST,

- podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST.

Więcej o Programie w serwisie:

Programy krajowe » Program Operacyjny Infrastruktura i środowisko