Dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwości nie wyznaczył dnia wolnego za 1 stycznia, mimo że zobowiązywał go do tego regulamin pracy. Zatrudnionym w resorcie tłumaczy, że od nowego roku obowiązuje zmieniony kodeks pracy, zgodnie z którym nie trzeba już oddawać wolnego, jeśli któreś ze świąt wypadnie w dzień wolny dla pracownika z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy.

Jednakże zgodnie z prawem to regulamin pracy powinien mieć pierwszeństwo w stosowaniu przed regulacjami kodeksowymi. Jest bowiem korzystniejszy dla zatrudnionych.

– Gdy regulamin przewiduje, że pracownik ma prawo do dnia wolnego, przełożony nie może mu odmówić prawa do skorzystania z tego uprawnienia, powołując się na zmienione w tym zakresie przepisy kodeksu pracy – tłumaczy Agnieszka Roguska-Kikoła, prawnik w kancelarii Patrimonium.

Zatrudnieni powinni więc sprawdzić, kiedy ich pracodawca zmienił regulamin i czy jest w nim mowa o oddawaniu dni wolnych. Ministerstwo Sprawiedliwości najprawdopodobniej nie jest bowiem odosobnionym przypadkiem. Inni pracodawcy też mogli nie zdążyć zmienić regulaminu pracy.

Nowelizację uchwalono bowiem pod koniec roku, a zmiany w regulaminach trzeba uzgodnić ze związkami zawodowymi. Ponadto jeśli pracodawca chce usunąć z regulaminu korzystne dla zatrudnionych przepisy, powinien złożyć im wypowiedzenia zmieniające.

Firmy nie powinny zwlekać z oddaniem dnia wolnego. W razie kontroli inspekcji pracy mogą słono zapłacić za łamanie praw pracowniczych.

– Jeśli inspektor pracy stwierdzi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, może nałożyć grzywnę w drodze mandatu w wysokości od

1 tys. do 2 tys. zł lub skierować sprawę do sądu grodzkiego, który może wymierzyć karę do 30 tys. zł – ostrzega Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy.

Zdaniem eksperta:

Iwona Jaroszewska-Ignatowska radca prawny z Kancelarii Prawa Pracy

Zatrudnieni mają prawo do dnia wolnego w zamian za 1 stycznia, jeśli pracodawca nie zmienił regulaminu. Dzień ten powinni mieć przyznany w okresie rozliczeniowym. Jeśli tak się nie stało, to pracownicy przepracowali o osiem godzin więcej. Stanowią one pracę nadliczbową, za którą należy się wolne lub wynagrodzenie. Postanowienia regulaminu mają bowiem pierwszeństwo w stosowaniu przed przepisami kodeksu pracy, jeżeli nie są mniej korzystne dla pracowników.

Czytaj więcej w artykule:

- Regulamin ważniejszy od kodeksu