Sam fakt, że jedna firma występuje w dwóch konfiguracjach w tym samym postępowaniu, nie oznacza złamania przepisów. Co więcej takie przypadki, od czasu gdy przepisy pozwoliły na posługiwanie się cudzym doświadczeniem, są na porządku dziennym.

Zdarza się nawet, że jedna i ta sama firma występuje jako podwykonawca kilku różnych przedsiębiorców i jednocześnie sama składa ofertę. Nie jest to jednak podstawa do wykluczenia (pomijając już, że nie istnieje w przepisach instytucja wykluczenia podwykonawcy).

Podstawą do odrzucenia ofert mógłby być czyn nieuczciwej konkurencji, czyli np. zmowa cenowa między konsorcjum a innym wykonawcą. Tyle że zamawiający musiałby mieć dowody na istnienie takiej zmowy. W praktyce jest to prawie niemożliwe do udowodnienia. Dlatego też tak niewiele ofert jest odrzucanych z powodu popełnienia czynu nieuczciwej konkurencji.

Możliwość manipulowania cenami a także tzw. handel referencjami zostały zauważone przez Urząd Zamówień Publicznych. Według przygotowanych założeń do projektu nowelizacji w sytuacjach takich jak opisana przez czytelnika wykonawcy mają zostać wykluczani. Przy czym nie ma się to odbywać w sposób automatyczny.

Zanim zamawiający podejmie decyzję o wykluczeniu, będzie musiał wezwać wykonawców do złożenia wyjaśnień, w których będą mogli go przekonać, że stosunki z podmiotem udzielającym swego potencjału nie utrudniają uczciwej konkurencji.

Reklama
Reklama

Już samo przygotowywanie przez UZP nowelizacji pokazuje, że obowiązujące przepisy nie zabraniają tego, by jedna firma udostępniała swój potencjał kilku innym startującym w przetargu. Art. 82 ust. 1 prawa zamówień publicznych stanowi jedynie, że wykonawca może złożyć jedną ofertę.

Dlatego też za niezgodne z prawem należałoby uznać złożenie ofert przez dwa różne konsorcja, w których jednym z członków jest ta sama firma. Jak jednak wynika z listu czytelnika, w jego przypadku sytuacja taka nie ma miejsca. Wchodzenie natomiast w skład konsorcjum i jednocześnie występowanie jako podwykonawca innego przedsiębiorcy jest, przynajmniej na razie, dopuszczalne.