Firma dostanie dofinansowanie, jeśli pośród swoich pracowników odnajdzie osoby niepełnosprawne. Nie ma przeszkód, aby zachęciła ich do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności. Zresztą inicjatywa w tym zakresie wychodzi coraz częściej od samych zatrudnionych. Jeśli ich pracodawca zdecyduje się na pobieranie dofinansowań z PFRON do ich wynagrodzenia, nie będzie ich mógł zwolnić z pracy, bo straci prawo do tych pieniędzy.
[srodtytul]Jak uzyskać status[/srodtytul]
Legitymację osoby niepełnosprawnej pracownik może uzyskać w powiatowym lub miejskim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności.
[wyimek]Gdy PFRON nie chce wypłacać dofinansowania, inwalidę trzeba zatrudnić na nowo[/wyimek]
Wiele osób ma już papiery uprawniające pracodawców do uzyskania dofinansowań. Chodzi tu o orzeczenia o niepełnosprawności, które przed 1998 r. mogły być wydawane przez lekarzy orzeczników ZUS (KRUS), a także komisje orzekające o niepełnosprawności mundurowych lub działające wtedy komisje lekarskie ds. inwalidztwa i zatrudnienia.
Do uzyskania dofinansowania z PFRON nie wystarczy jednak, by zatrudniony miał dokument potwierdzający stopień inwalidztwa (od którego zależy wysokość dofinansowania). Pracodawca musi bowiem spełnić kilka wymogów przewidzianych w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=373159]ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407)[/link].
[b]W wypadku przedsiębiorców zatrudniających ponad 25 pracowników ustawa wymaga, aby co najmniej 6 proc. stanowiły osoby niepełnosprawne. [/b] Jeśli więc firma liczy 100 pracowników, niepełnosprawnych powinno być w niej sześciu. Jeżeli natomiast zatrudnia 25 osób, wystarczy, by pracowało dwóch niepełnosprawnych (w łącznym wymiarze 1,5 etatu).
Inaczej spółka nie ma co liczyć na dofinansowanie. Firma, która nie spełnia tego wymogu, musi także płacić do PFRON, tzw. opłatę dodatkową za każdego niepełnosprawnego brakującego do wypełnienia tego limitu.
[srodtytul]Wzrost zatrudnienia[/srodtytul]
Nie zawsze PFRON wypłaci dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika, zwłaszcza jeśli ten od wielu lat jest zatrudniony w firmie.
– Jeżeli firma chce wystąpić do funduszu o dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracującego w niej od dłuższego czasu, musi najpierw sprawdzić, czy zatrudnienie takiej osoby zwiększyło zatrudnienie niepełnosprawnych ogółem w tej firmie. Tylko wtedy będzie miała prawo do tych pieniędzy – tłumaczy Tomasz Leleno z PFRON.
Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego nie zwiększa tego wskaźnika. – Jest tak np., gdy zostanie on zatrudniony na miejsce innego, z którym rozwiązano umowę z przyczyn określonych w art. 26b, ust. 4 i 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=373159]ustawy o rehabilitacji[/link], czyli np. na mocy porozumienia stron, wskutek przejścia poprzedniego pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy czy z upływem czasu, na który została zawarta umowa. [b]Wtedy pracodawca nie musi badać, czy wzrósł wskaźnik zatrudnienia[/b] – wyjaśnia Tomasz Leleno.
Inaczej zaś będzie wówczas, gdy wieloletni pracownik stał się niepełnosprawny w trakcie zatrudnienia. Wtedy zgodnie z interpretacją Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz przepisami Unii Europejskiej nie ma możliwości, aby PFRON wypłacił pracodawcy dofinansowanie do jego wynagrodzenia.
– Dziwią mnie wymagania stawiane przedsiębiorcom, gdyż utrudnia to im uzyskiwanie dofinansowań do wynagrodzeń wieloletnich pracowników – komentuje Edyta Sieradzka, ekspert ds. dofinansowań z PFRON. – Nie oznacza to jednak, że uzyskanie tych pieniędzy jest niemożliwe.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora
[mail=m.rzemek@rp.pl]m.rzemek@rp.pl[/mail][/i]
[ramka][b]Opinia[/b]
[b]Szczepan Wroński
prawnik z centrum szkoleniowo doradczego Ekspert[/b]
Pracodawcy, którym Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych odmówił wypłaty dofinansowania, mogą zastosować pewien trick. Najpierw powinni rozstać się za porozumieniem stron z takim pracownikiem, choćby na jeden dzień, a później zatrudnić go na nowym stanowisku, które zostało zwolnione przez innego pracownika, który np. odszedł z pracy za porozumieniem stron. Wtedy PFRON nie będzie miał podstaw, aby odmówić dofinansowania.
Przykładowo, jeśli w firmie pracuje dwóch niepełnosprawnych, na których fundusz nie chce wypłacić wsparcia, wystarczy zawrzeć z nimi porozumienie stron w sprawie rozstania na jeden dzień i zatrudnić ich z powrotem, tylko zamieniając ich stanowiska.[/ramka]