[b]- Miejscem wykonania umowy przez dłużnika (czyli dokonania zapłaty) jest rachunek bankowy wierzyciela. Gdzie to jest w sensie geograficznym? Od tego zależy właściwość miejscowa sądu. Czy jest to miejsce, gdzie bank ma siedzibę, oddział? Bo chyba nie siedziba wierzyciela? [/b]
Zakładam, że w przedstawionym stanie faktycznym czytelnik chce ustalić sąd miejscowo właściwy dla rozstrzygnięcia określonego sporu według tzw. właściwości przemiennej, według której powództwo o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie oraz o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy wytoczyć można przed sądem miejsca jej wykonania.
Należy przy tym zaznaczyć, że zgodnie z art. 34 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] w razie wątpliwości miejsce wykonania umowy powinno być stwierdzone dokumentem.
Przyjmując, że zgodnie z umową łączącą czytelnika z jego kontrahentem miejscem spełnienia przez czytelnika świadczenia jest rachunek bankowy wierzyciela, ustalenie tego miejsca, w sensie geograficznym, będzie się sprowadzało do ustalenia siedziby banku, w którym rachunek bankowy wierzyciela jest prowadzony, lub jeżeli rachunek bankowy wierzyciela jest prowadzony przez oddział banku – siedziby takiego oddziału.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie zarówno w literaturze prawniczej, jak i w orzecznictwie polskich sądów.
Sytuacja komplikuje się, gdy umowa nie wskazuje (lub strony w inny sposób nie określiły), że płatność powinna zostać dokonana na rachunek bankowy wierzyciela prowadzony w konkretnym banku, lub w przypadku gdy doszło do cesji wierzytelności na podmiot trzeci. W takich sytuacjach miejscem spełnienia świadczenia będzie miejsce zamieszkania (siedziba) wierzyciela.
[i]Autor jest radcą prawnym w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr[/i]